Opisy fotogalerii

XXIV Miscellanea Przewodnickie w Cieszynie 19 listopad 2011

Przewodnicy Uzupełniają Swą Wiedzę

Przewodnicy oraz wszyscy zainteresowani krajoznawczą wiedzą o regionie wzięli udział w organizowanych 19 listopada Br. przez Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie XXIV Miscellaneach Przewodnickich. Sesja ta, która już od wielu lat traktowana jest jako sesja popularno-naukowa, odbyła się w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. Przybyło na nią ponad 100 przewodników i sympatyków z Cieszyna, województwa śląskiego i małopolskiego. Swoją obecnością sesję zaszczycili: Mieczysław Szczurek – burmistrz Cieszyna, Henryk Pieszka – kierownik Wydziału Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Marta Kawulok – Prezes Krajowego Zarządu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Ryszard Ziemnicki – przewodniczący Samorządu Przewodników Turystycznych woj. Śląskiego.

Tym razem wysłuchano czterech wykładów tematycznych. Władysława Magiera w wykładzie zatytułowanym „Od sieroty do ministra. Życie i kariera inżyniera Józefa Kiedronia” przedstawiła zebranym wiele ciekawostek z życia i działalności tego Polaka, zasłużonego zarówno dla Ziemi Cieszyńskiej, jak i dla całej Polski. Józef Kiedroń, minister przemysłu i handlu w rządzie Władysława Grabskiego, przyczynił się do budowy COP-u, portu i miasta Gdyni oraz linii kolejowej Śląsk – Gdynia. Krzysztof Neścior odkrył przed słuchaczami wiele interesujących wątków z historii cieszyńskiego 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w czasie wojny i pokoju, również tych, niezbyt dotychczas znanych. Przypomniał ponadto sylwetkę pułkownika Gwido Langera, cieszynianka, szefa zespołu polskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej Enigmy.

Grzegorz Wnętrzak mówił o początkach rozwoju kolejnictwa na Śląsku Cieszyńskim, zmianach koncepcji budowy linii kolejowych w okresie międzywojennym oraz sytuacji kolejnictwa w czasach współczesnych. Jarosław Drużycki w wykładzie „Karwina, czyli w poszukiwaniu śląskiej Atlantydy” przedstawił Karwinę, która, niczym mityczna Atlantyda, zniknęła już z powierzchni ziemi i pozostało po niej bardzo niewiele śladów. Wypowiedź prelegenta uzupełnił mieszkaniec Karwiny, działacz polski z terenu Republiki Czeskiej, wielki miłośnik tego miasta i znawca jego historii, Władysław Kristen.

Po przerwie obiadowej chętni mogli wziąć udział w wycieczce po Cieszynie „Szlakiem zasłużonych dla historii miasta i regionu kobiet”. Prowadziła ją osobiście autorka dwóch tomów z biogramami zasłużonych dla historii Śląska Cieszyńskiego kobiet, Władysława Magiera.

Opr. Beata Tyrna, Stanisław Kawęcki
fot. Beata Tyrna

XXIV Miscellanea Przewodnickie w Cieszynie 19 listopada 2011
XXIV Miscellanea Przewodnickie w Cieszynie 19 listopada 2011 Przewodnicy oraz wszyscy zainteresowani krajoznawczą wiedzą o regionie wzięli udział w organizowanych 19 listopada Br. przez... Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun