Opisy fotogalerii

XL Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu 25 – 27 listopada 2011

CZTERDZIEŚCI LAT MINĘŁO…

W dniach 25-27 listopada 2011 r. odbył się XL Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu. W jubileuszowym konkursie wzięło udział 18 przewodników reprezentujących kluby przewodnickie z województw lubelskiego, mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Tegoroczna impreza rozpoczęła się wycieczką po okolicach Golubia-Dobrzynia. Brać przewodnicka pod opieką Andrzeja Długosza odwiedziła Szafarnię, dawną rezydencję Dziewanowskich, w której w 1824 i 1825 roku przebywał Fryderyk Chopin. Tu czekała na przybyłych niespodzianka – koncert fortepianowy. Następnym punktem na trasie wycieczki była Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej w Płonnem, która powstała w 2006 r. w budynku szkoły podstawowej. Ostatnią atrakcją była wizyta w barokowym zespole klasztornym karmelitów bosych w Oborach z 1618 roku, sanktuarium MB Bolesnej.

Po powrocie na Zamek odbyło się losowanie kolejności w przesłuchaniach konkursowych.

W dniu 26 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Konkursu, prezentacja jury oraz przesłuchania eliminacyjne, kwalifikujące do ścisłego finału. Zmagania przewodników – krasomówców w tym roku oceniali: mgr inż. Stanisław Kawęcki – przewodniczący, prof. Władysław Sawrycki, mgr Krystyna Kuras, mgr Jadwiga Aleksandrowicz, dr Piotr Birecki, mgr Małgorzata Góralska oraz mgr Jacek Buzalski – laureat zeszłorocznego konkursu.

Każdy uczestnik konkursu na zaprezentowanie przygotowanego tematu w eliminacjach miał 10 minut czasu. W konkursie wzięli udział:

 • Dorota Jesionek z Gdańska – „Patrioci i wychowawcy – Nauczyciele Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej w Wolnym Mieście Gdańsku”
 • Maria Jamroż z Zamościa – „Szczebrzeszyn z chrząszczem i nie tylko”
 • Arkadiusz Zygmunt z Gdyni – „Lokomotywa – bajki Tuwima wersja szpiegowska”
 • Izabela Wolanin z Malborka – „Pierwszy rejs”
 • Krystian Borowski z Malborka – „Obyczajowość w czasach saskich”
 • Jadwiga Orlińska z Malborka – „Waplewo – pomorskie Soplicowo”
 • Jacek Karwat z Warszawy – „Casanova w Warszawie”
 • Katarzyna Ludwiczak z Międzyzdrojów – „Przeprawa promowa w Świnoujściu”
 • Zdzisław Bergiel z Tczewa - „Muzyka Tczewa”
 • Stanisław Goluda ze Szczecina – „Rezerwat przyrody Jezioro Świdwie”
 • Ewa Jagielska z Poznania – „Ludgarda, Pani na zamku”
 • Bartosz Płatek z Warszawy – „O Nocy Listopadowej”
 • Marcin Szumny z Gdańska – „Kręgi kamienne, kręgi magiczne”
 • Robert Kocyło z Warszawy – „Saska Kępa – lokalne centrum kultury”
 • Magdalena Jakubowska z Międzyzdrojów – „Nekropolia Szczecińska”
 • Krystian Mielczarski z Gdyni – „Włosi w Gdyni”
 • Włodzimierz Dembiński z Warszawy – „Warszawskie lotnisko”
 • Marta Szewczyk z Malborka – „Błogosławiona Dorota z Mątowów”

Podczas sobotnich eliminacji wyłoniono 5 osób z najwyższą liczbą uzyskanych punktów, które weszły do finału Konkursu. Byli to: Bartosz Płatek (8,98 pkt), Marta Szewczyk (8,88), Włodzimierz Dembiński (8,86), Marcin Szumny (8,50) oraz Krystian Borowski (8,44).

Po obiedzie, zgodnie z tradycją, przewodnicy złożyli kwiaty na grobie Zygmunta Kwiatkowskiego, niezapomnianego Kasztelana Golubskiego Zamku.

Około godziny 1700 rozpoczął się jubileuszowy wieczór wspomnień. 40 lat minęło – zdjęcia, wspomnienia, anegdoty. Z krótkim koncertem gitarowym wystąpiła Marta Szewczyk z Koła Przewodników w Malborku. Następnie odbył się wyczekiwany przez zgromadzonych Konkurs Laureatów „O Pietruszkę”. W tegorocznym konkursie zaprezentowali się: Iwona Skóra z Malborka, Eugeniusz Przykuta z Gliwic, Andrzej Długosz z Grudziądza, Jacek Delert z Warszawy, Adam Jakubowski z Międzyzdrojów oraz Andrzej Konarski z Wrocławia. Dorodną pietruszkę wygrał Andrzej Długosz.

Ciąg dalszy krasomówczej rywalizacji toczył się w niedzielę. W największej sali zamku Anny Wazówny zabrakło miejsc i wiele osób słuchało konkursowych wystąpień stojąc w sali obok. Finaliści na swoją prezentację mieli 15 minut czasu oraz dodatkowo 3 minuty na prezentację losowaną. W finale zgromadzeni wysłuchali następujących wystąpień:

 • Włodzimierz Dembiński – „Mokotów”
 • Bartosz Płatek – „Stawiam na Pragę”
 • Krystian Borowski – „O Kazimierzu Wielkim inaczej”
 • Marcin Szumny – „Gdańsk – miasto wierne Rzeczypospolitej”
 • Marta Szewczyk – „Kanał Elbląski – miejsce, gdzie statki płyną pod górę”.

Zdobywcą I Nagrody na XL Konkursie Krasomówczym Przewodników Turystycznych został Bartosz Płatek. Zwycięzcy zostali uhonorowani licznymi nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi. Nagrodę główną ufundował Prezes Zarządu Głównego PTTK, pozostałe – Oddział PTTK w Gołubiu-Dobrzyniu im. Zygmunta Kwiatkowskiego oraz marszałkowie poszczególnych województw.

Z okazji Jubileuszu osoby wielce zasłużone dla Konkursu otrzymały odznaczenia resortowe i PTTK-owskie. I tak odznakę „Za Zasługi dla Turystyki” otrzymali: Urszula Makowska z Golubia-Dobrzynia, Magdalena Jakubowska z Międzyzdrojów, Henryk Wiliński z Golubia-Dobrzynia i Adam Jakubowski z Międzyzdrojów, a „Złotą Honorową Odznakę PTTK” otrzymał Mariusz Wróblewski z Golubia-Dobrzynia. Odznaczenia wręczali: Ryszard Bober – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-pomorskiego oraz Stanisław Sikora – wiceprezes Zarządu Głównego PTTK

Wszystkim uczestnikom LX Konkursu Krasomówczego w Golubiu-Dobrzyniu serdecznie gratulujemy.

Opr. Anna Sierpińska
fot. Jacek Badowski

XL Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu 25 – 27 listopada 2011
XL Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu 25 – 27 listopada 2011 W dniach 25-27 listopada 2011 roku odbył się XL Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu... Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun