Opisy fotogalerii

Blachowanie

Kurs Przewodników Beskidzkich Zorganizowany Przez Górnośląski Oddział PTTK Katowice

W październiku 2010 r. Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach, po kilkunastu latach przerwy, zorganizował kurs przewodników górskich beskidzkich. Na kurs zgłosiło się 16 osób – blachę przewodnicką otrzymało ośmioro z całej grupy.

Przez półtora roku przyswajaliśmy szeroką wiedzę geograficzną i historyczną związaną z terenem uprawnień, ale przede wszystkim dzięki wspaniałym nauczycielom, zdobyliśmy sporą dawkę wiedzy praktycznej dotyczącej metodyki prowadzenia wycieczek górskich. Podczas kursu odbyło się kilkanaście wycieczek jednodniowych, weekendowy wypad na Babią Górę oraz 5-dniowy obóz w Beskidzie Żywieckim. W czasie tych wyjazdów nasi nauczyciele przekazywali nam nie tylko wiedzę o górach, ale przede wszystkim swoim profesjonalizmem wprowadzili nas w tematykę pracy przewodnika beskidzkiego. Podczas obozu nauczyliśmy się „pracować” z grupą, jak i rozpoznawać dookolne szczyty, czasem nawet ograniczając się do najmniejszych „pipantów”.

Półtora roku kursu wspominamy jako jedno wielkie „zakuwanie”, dorabianie półek na powiększającą się ciągle ilość książek, przewodników i map, ale także poznawanie siebie nawzajem. Z wielką radością możemy stwierdzić, że zawiązały się między nami niezwykłe przyjaźnie, które mamy nadzieję wciąż pielęgnować.

Z całego kursu najcięższe, ale i najpiękniejsze były dni od 2 do 4 grudnia 2011 r., w czasie których odbywały się egzaminy. Po stresującym dniu egzaminu teoretycznego, nastąpiła chwila kiedy to w terenie musieliśmy wykazać się przed komisją egzaminacyjną naszymi umiejętnościami. Na szczęście wiedza przekazana nam przez nauczycieli nie „wyparowała”, a tym samym już w niedzielę mogliśmy się cieszyć z pozytywnego wyniku egzaminu praktycznego, którzy zdali wszyscy przystępujący do niego z naszej grupy. Zdobyte przez nas wyniki, świadczą o profesjonalnym przygotowaniu kursu przez kadrę przewodnicką.

Po euforii zdanych egzaminów, zajęliśmy się organizacją blachowania. Wziąwszy pod uwagę opinię kolegów ze środowiska przewodnickiego, podjęliśmy decyzję, iż takowe odbędzie się w schronisku na Szyndzielni. I tak oto dzień 26 lutego 2012 r. na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Z pewnością dla wszystkich był to jeden z najpiękniejszych dni w życiu, kiedy to spełnia się marzenie. A jest nim właśnie otrzymanie upragnionych blach przewodnickich.

Blachowanie rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą, którą celebrował dla nas duszpasterz środowiska przewodnickiego woj. Śląskiego – ks. Piotr Wenzel. Na pamiątkę blachowania ksiądz Piotr podarował każdemu świeżo upieczonemu przewodnikowi obrazki z wizerunkiem św. Bernarda (patron przewodników) oraz błogosławionego Jana Pawła II z Jego relikwią oraz różaniec.

Po uroczystej obiadokolacji, przy blasku pochodni, przeszliśmy przed schronisko do ogniska, przy którym przysięgaliśmy „…pełnić swoje obowiązki sumiennie i starannie, być rzecznikiem krzewienia wiedzy o Polsce. Dbać o godność, honor i postawę moralną przewodnika PTTK”. Były to ogromne chwile wzruszenia, na myśl których jeszcze dzisiaj mocniej bije serce. Podczas uroczystego zaprzysiężenia niejednemu w oku pojawiła się łza.

Gdy emocje już opadły zmierzyliśmy się z zaproszonymi przez nas gośćmi (czyt. przewodnicy beskidzcy) w konkursie na rozpoznawanie szczytów i charakterystycznych obiektów w górach. Na początku zabawy wygrywali „świeżaki” (ku wielkiej swojej radości), jednak na koniec zgadywanki okazało się, że jeszcze wiele od tych „starszych” muszą się nauczyć. Po pasjonującej zabawie w ciszy wysłuchaliśmy wzruszającego wiersza, który recytowała szefowa grupy. Śmiało można stwierdzić, że wiersz był napisany „od serca”, przepełniony radością z poznania na swej drodze tak wielu „czerwonokubraczkowych przyjaciół”. Treść utworu mówiła o przyjaźni, jaka zawiązała się między kursantami, ale także wyrażała wiarę w jej trwanie i umacnianie przez wspólne górskie wędrowanie.

Na uroczystości, oprócz samego blachowania, gwoździem programu był recital pieśniarza, kompozytora i poety – Sylwka Szwedy. To „górskie” śpiewanie we wczesnych godzinach rannych przybrało formę śpiewania „wszystkiego i niczego”. A na grande finale o godz. 320 nad ranem, wyśpiewaliśmy takty kultowej piosenki biesiadnej „Sokoły”, budząc pewnie pozostałych lokatorów schroniska… (cóż, sytuacja zobowiązuje),

I tak oto, do historii Koła Przewodników Beskidzkich PTTK Katowice przeszło kolejne Blachowanie… Ale dla nas był to dzień, którego nigdy się nie zapomina. Teraz tylko potrzeba nam wytrwałości i cierpliwości, by odkryć własną filozofię gór – dostrzec ją i wdrożyć w nasze górskie życie. Bo każdy z nas obierze swoją drogę poznania gór, a tym samym pracy przewodnika, ale jednocześnie mamy nadzieję, że nie zapomnimy o drodze trudnej i ciężkiej, jaką razem przeszliśmy…

A upragnioną blachę otrzymali: Grażyna Adamek, Tomasz Biernat, Dorota Gemander, Tomasz Kędzior, Danuta Kowal, Gabriela Tekla, Sebastian Tomala oraz Bartłomiej Zatorski. Świadkami tego wydarzenia byli: Ryszard Ziemnicki - przewodniczący Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK woj. śląskiego, Wiesław Bochenek, Krzysztof Mikucki, Ewa Fułat, Jan Mencel, Leon Kopernik oraz ks. Piotr Wenzel.

Dorota Gemander

Blachowanie 26 lutego 2012
Blachowanie 26 lutego 2012 W październiku 2010 r. Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach, po kilkunastu latach przerwy, zorganizował kurs przewodników górskich beskidzkich… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun