Opisy fotogalerii

Miscellanea po raz dwudziesty piąty

„Miscellanea” po łacinie znaczy „różnorodność”. Różnorodna też jest tematyka organizowanych od 25 lat przez Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie corocznych sesji popularno-naukowych. Zjeżdżają się nań przewodnicy z regionu oraz innych, nieraz odległych kół, by poszerzać swą wiedzę. Tegoroczne XXV Miscellanea z inicjatywy i na zaproszenie Burmistrza Cieszyna, Pana Mieczysława Szczurka, po kilku latach, kiedy organizowane były w Zespole Szkół im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz w Domu Narodowym, wróciły do zabytkowej sali sesyjnej Urzędu Miasta.

Jako, że bieżący rok ogłoszony został w województwie rokiem księdza prałata Józefa Londzina (z okazji 150 rocznicy jego urodzin), pierwszy wykład dotyczył właśnie tej wybitnej postaci. Wygłosił go ks. prof. dr hab. Józef Budniak. Mówił nie tylko o życiu i pracy Londzina, ale także o takich ciekawostkach jak to, że współcześnie najlepszy w Polsce zbiór materiałów etnograficznych znajduje się na wydziale Etnologii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. 

Kolejne trzy wykłady przybliżały słuchaczom zapomniane zabytki Ziemi Cieszyńskiej, jak zresztą głosiło hasło przewodnie tegorocznych Miscellaneów. Następny wykładowca, mgr Przemysław Czernek, barwnie i treściwie opowiadał o twórczości architekta Alfreda Antoniego Biedermanna, projektującego i budującego głównie w Cieszynie. Podkreślał, że bardzo charakterystyczne dla twórczości Wiedermanna było to, iż projektował wszystko z bardzo szczegółowymi i bardzo dekoracyjnymi detalami widocznymi tak na zewnątrz elewacji, jak i od strony podwórzy i wewnątrz budynków. 

– Zachęcam wszystkich przewodników, zwłaszcza koneserów, lubiących podziwiać piękne, wspaniałe detale, do spacerów w okolicy ulicy Błogockiej – mówił Przemysław Czernek. Podał wiele przykładów budynków zaprojektowanych przez Wiedermanna. Budynków, które mijamy na co dzień, często nie zdając sobie sprawy z ich historycznej wartości. Ba, nawet często nie zauważając ich unikatowości, ciekawych detali i rozwiązań technicznych. Któż bowiem z Cieszyniaków nie zna kamienicy na pl. Św. Krzyża, w której na piętrze urzędował fotograf? Szło się doń krętymi schodami mijając szyb nieczynnej od dawna windy. To właśnie jedna z wprowadzonych przez Wiedermanna nowinek technicznych, a kamienica w całości jest jego projektu. Tak jak między innymi budynek Kasy Chorych z 1929 r. Przemysław Czernek omówił okresy w twórczości Alfreda Wiedermanna, projektującegow latach trzydziestych XX w. pod wyraźnymi wpływami kubizmu. Podawał liczne przykłady, oczywiście wszystko ilustrując przeźroczami, na oszczędną w detalu, ale bardzo przemyślaną metaloplastykę stosowaną przez Wiedermanna. A był to cały Śląsk Cieszyński. Sporo domów jego projektu znajduje się w Bielsku, Cieszynie, Katowicach, on także zaprojektował szkołę harcerską na Buczu w Górkach i wiele innych budynków szkolnych, a także nieistniejące już kolonie robotnicze w Karwinie. 

Kolejnym prelegentem była mgr inż. arch. Anna Paulina Syrokosz, na co dzień zajmująca się właśnie zabytkami na terenie polskiej części Śląska Cieszyńskiego zawodowo, pracując jako Inspektor do spraw zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Oddziale w Bielsku-Białej. Pokazała na przeźroczach, opatrująć fachowym komentarzem, cieszyńskie podwórka, korytarze, strychy, czyli to, czego nie widzą turyści. Zdradziła, gdzie w Cieszynie w podwórzu są krużganki, a gdzie w sieni można zobaczyć ciekawe sklepienia krzyżowo-żebrowe z 1573 r. Wyjaśniła także, jaką zaletę mają powszechnie spotykane na cieszyńskich strychach konstrukcje. – Belki biegnące przez cały strych oparte są na ścianach zewnętrznych, a na tych belkach dopiero opiera się konstrukcja więźby dachowej. Dzięki temu cała więźba opiera się na ścianach zewnętrznych, dzięki czemu układ pomieszczeń wewnątrz może być dowolny – wyjaśniła architekt. 

Ostatni wykład wygłosił mgr Mariusz Makowski. Opowiedział historię nie tylko zamku w Grodźcu, ale także kolejnych jego właścicieli. Wspominał także o takich ciekawostkach, jak choćby to, że pierwsza mapa Polski, dedykowana królowi Zygmuntowi Augustowi, opracowana została przez jednego z trzech braci Grodeckich. Pokazał też, dzięki przeźroczom, w jaki sposób przywracany jest wystrój pomieszczeń zamkowych przez obecnego właściciela zamku, Michała Bożka.

Na koniec przewodnickich różnorodności popularno-naukowe spotkanie przewodnickie przeniosło się na cieszyńskie ulice. Kol. mgr Władysława Magiera, cieszyńska przewodniczka, oprowadziła po fragmentach nowego miejskiego „Szlaku Tolerancji”.

Miscellanea po raz dwudziesty piąty
Miscellanea po raz dwudziesty piąty „Miscellanea” po łacinie znaczy „różnorodność”. Różnorodna też jest tematyka organizowanych od 25 lat przez Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie corocznych sesji popularno-naukowych… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun