Opisy fotogalerii

Pożegnanie Zimy

W dniu 23 marca 2013 r. Klub Przewodników Turystycznych przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku zorganizował pieszy Rajd Marzanny połączony z obchodami 150-ej rocznicy Powstania Styczniowego na trasie: Starosielce – Krupniki – Sienkiewicze – Choroszcz, fragmentem zielonego szlaku pieszego im. Zygmunta Glogera. Impreza udała się znakomicie. Było co prawda bardzo zimno, ale na starcie stanęły 44 osoby.

Zaczęliśmy punktualnie o 900 w Starosielcach. Trasa wiodła przez malowniczy lasek pomiędzy Starosielcami, Oliszkami i Krupnikami. Od początku towarzyszyły nam dwie Marzanny wykonane przez uczestników i uczestniczki rajdu. W Sienkiewiczach doszły dwie kolejne osoby z Marzanną, a ostatnia – czwarta Marzanna była przygotowana przez uczestniczki rajdu, które wybrały krótszą trasę, rozpoczynającą się o godzinie 1130 na rynku w Choroszczy. Wszystkie cztery Marzanny zostały nagrodzone przy ognisku równorzędnymi nagrodami.

Przy ognisku odbył się również konkurs historyczny, którego uczestnicy zostali nagrodzeni książkami.

Należy wspomnieć o części specjalnej związanej z Powstaniem Styczniowym. Z Janem Adamskim, naszym kolegą klubowym, a także regionalistą z Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, spotkaliśmy się przy mogile trzech poległych powstańców w Zastawiu, dzielnicy Choroszczy. Stamtąd przeszliśmy na cmentarz, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć mogiły trzech uczestników Powstania Styczniowego: Stanisława Potockiego, Józefa Andruszkiewicza oraz Mikołaja Tureckiego. Widzieliśmy również grobowiec księży z XIX w., w którym przez 30 dni podczas powstania ukrywał się Józef Andruszkiewicz. Rajd zakończył się wspomnianym ogniskiem w miejscu zwanym Szubienicą, gdzie również znajdują się mogiły powstańcze.

Pożegnanie Zimy
Pożegnanie Zimy W dniu 23 marca 2013 r. Klub Przewodników Turystycznych przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku zorganizował pieszy Rajd Marzanny… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun