Opisy fotogalerii

VIII Spotkanie Przy Miedzy

Już po raz VIII odbyło się przewodnickie „Spotkanie przy Miedzy”. Tym razem ponad 100 przewodników turystycznych PTTK gościło w gminie Babice (powiat chrzanowski). Na spotkanie w dniu 16 marca 2013 r. przybyli przewodnicy z trzech województw: małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Spotkanie odbywało się w ustanowionym przez ZG PTTK Roku Przewodników Turystycznych.

Uczestnicy spotkania bawiąc w gminie Babice zwiedzili wieś Mętków, położoną przy ujściu rzeki Chechło do Wisły, gdzie znajduje się kościółek modrzewiowy z XVIII wieku, przeniesiony w 1973 r. z Niegowici, w którym późniejszy kardynał, Karol Wojtyła, pełnił funkcję wikariusza. Po przeniesieniu kościoła w obecne miejsce ks. kard. Karol Wojtyła dokonał poświecenia go w Mętkowie tuż przed wybraniem go na papieża. Kościół o konstrukcji zrębowej, ma długość 34 m, szerokość 15 m i wysokość 8 m. Wewnątrz znajdują się trzy barokowe ołtarze. Następnie uczestnicy odwiedzili, pochodzący z XVI w., kościół parafialny w Babicach oraz Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, gdzie w salach odtworzonego dworu z Drogimi, jego dyrektor, dr Marek Grabski, przedstawił prezentację kierownej przez siebie placówki, a mgr Piotr Grzegorzek zaprezentował atrakcje przyrodnicze gminy. Następnie uczestnicy spotkania autokarami przejechali do Centrum Kształcenia OHP w Trzebini-Górce na tradycyjny obiad, przygotowany przez kuchnię Centrum pod nadzorem pana Adama Paliwody.

Posiłek uświetniła sponsorowana degustacja piwa KSIĄŻĘCEGO, produkowanego przez Kompanię Piwną w Tychachm nowej limitowanej edycji w 4 smakach: złote pszeniczne, korzenne aromatyczne, czerwony lager i ciemne łagodne pod hasłem: „Niejedno do odkrycia” i „Odkryj korzenne aromatyczne”. Palce lizać!

Po obiedzie i degustacji w dalszym ciągu sesji przewodnickiej „przewodnik duchowy”, ks. Kazimierz SOWA, zaprezentował „Syberyjskie Podróże” – serię zdjęć ze swoich podróży po Syberii w poszukiwaniu polskości. Przewodniczący Krajowego Samorządu Przewodników PTTK, Stanisław Kawęcki, przypomniał o „Roku Przewodników Turystycznych 2013” Zabierający głos: Ryszard Ziernicki, Witold Brol, Jan Zalitacz, Bogusław Nowaka, Edward Fietko poruszali sprawy deregulacji zawodu przewodnika, szkoleń przewodnickich i pracy przewodnickiej.

Zadowoleni uczestnicy z reklamówkami materiałów promocyjnych wyjechali z Chrzanowa zapowiadając udział w IX przyszłorocznym SPOTKANIU.

Krzysztof J HUDZIK

VIII Spotkanie Przy Miedzy
VIII Spotkanie Przy Miedzy Już po raz VIII odbyło się przewodnickie „Spotkanie przy Miedzy”… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun