Opisy fotogalerii

„Sztafeta Przewodnicka” z okazji 60 Lecia Odbudowy Starego Miasta

W ramach uroczystych obchodów 60 rocznicy odbudowy Starego Miasta Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK zorganizowało w dniu 21 lipca 2013 bezpłatne oprowadzanie mieszkańców odbudowanymi uliczkami najstarszej części stolicy.

Przyjęte rozwiązanie organizacyjne - Sztafeta, umożliwiło prezentację Starówki przez 15 przewodników. Każdy z nich opowiadał tylko o jednej uliczce, jej historii, architekturze, dorobku materialnym, mieszkańcach z nią związanych, chwilach blasku i cieniach, których były one niemymi świadkami.

W swoich wystąpieniach przewodnicy kładli szczególny akcent na heroiczną pracę związaną z podniesieniem z ruin Starówki. W ich wypowiedziach przewijały się nie tylko nazwiska ludzi z pierwszych stron ówczesnych gazet, ale nie zapominali oni również o tysiącach zwykłych rzemieślników, mistrzów swojej profesji, budowniczych Starego Miasta.

Symbolicznym uhonorowaniem ich zbiorowego wysiłku po latach było umieszczenie 2 września 1980 r. Starego Miasta w Warszawie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zakończenie trasy odbyło się na Rynku Starego Miasta, gdzie elementem kulminacyjnym było przecięcie wstęgi symbolizującej kolejne 60 lat Starówki. Dokonał tego najstarszy uczestnik Sztafety, czynny przewodnik, świadek wydarzeń z 1953 r. kol. Marek Borchert.

Prezes Zarządu WKPM
Włodzimierz Dembiński

„Sztafeta Przewodnicka” z okazji 60 Lecia Odbudowy Starego Miasta
„Sztafeta Przewodnicka” W ramach uroczystych obchodów 60 rocznicy odbudowy Starego Miasta Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK zorganizowało w dniu … Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun