Opisy fotogalerii

Nanga Parbat 2013 - niedokończona wyprawa

W dniu 24 września 2013 r. przewodnicy Koła Przewodników Turystycznych im. Antoniego Mizi w Bytomiu po raz kolejny zaprosili w ramach Roku Przewodników Turystycznych PTTK mieszkańców miasta Bytomia na spotkanie z himalaistą. Tym razem była to Ola Dzik, zdobywczyni Gasherbrum II, pierwsza kobieta z Polski, która zdobyła jedną z najniebezpieczniejszych gór świata Pik Pabiedy 7439 m n.p.m. Dokonała wejść na wszystkie 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pabiedy, Czan Tengri, Pik Komunizmu, Pik Korzeniewskiej, Pik Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając kobiecy rekord wejścia 5 godz. 4 min. W narciarstwie wysokogórskim zdobyła mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Zajmuje się przewodnictwem górskim – prowadzi działającą w tym zakresie firmę BluEmu, organizującą wyprawy w góry innych kontynentów.

Tematem spotkania była relacja z wyprawy na szczyt Nanga Parbat, która z uwagi na wydarzenia jakie miały miejsce w nocy z 22 na 23 czerwca musiała zostać zakończona. Powodem był atak terrorystyczny talibów, którzy wtargnęli do bazy pod Nanga Parbat i zabili 10 zagranicznych wspinaczy i jednego lokalnego przewodnika.

Zaproszony gość szczegółowo zrelacjonował te dramatyczne wydarzenia i opisał przebieg akcji ewakuacyjnej. Na spotkanie przybyła rekordowa ilość osób – wszystkie miejsca (nawet stojące) były wypełnione.

Krzysztof Mikucki

Nanga Parbat 2013 - niedokończona wyprawa
Nanga Parbat 2013 - niedokończona wyprawa W dniu 24 września 2013 r. przewodnicy Koła Przewodników Turystycznych im. Antoniego Mizi w Bytomiu po raz kolejny zaprosili w ramach… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun