Opisy fotogalerii

IX Pielgrzymka Środowiska Przewodnickiego Województwa Śląskiego

W sobotę w dniu 16 listopada 2013 r. w Piekarach Śląskich w sanktuarium MB Piekarskiej spotkali się przewodnicy z województwa śląskiego. Na placu Rajskim, tradycyjnym miejscu spotkania, przewodnicy sanktuaryjni witali wszystkich przybyłych uczestników spotkania, ofiarując każdemu kalendarz piekarski na 2014 r.

Msza św. o godz. 1100 w bazylice rozpoczęła oficjalnie pielgrzymkę. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. dr Wikariusz Generalny Grzegorz Olszowski.Ks. Wikariusz Generalny przyjechał do Piekar Śląskich na prośbę ks. abp Wiktora Skworca, któremu niedyspozycja zdrowotna nie pozwoliła przybyć osobiście. Współcelebransami mszy św. byli kapelani środowisk przewodnickich, ks. Piotr Wenzel i ks. Sławomir Młodzik. Ks. Wikariusz w homilii wspomniał o swoich turystycznych doświadczeniach, gdy zdobywał GOT i o roli przewodnika turystycznego. Powiedział również, że przewodnik też potrzebuje przewodnika, aby się nie pogubić dlatego warto przybywać do MB Piekarskiej.

Na zakończenie mszy ks. dr Wikariusz Generalny Grzegorz Olszowski otrzymał od uczestników, wręczony przez kol. Ryszarda Ziernickiego, pamiątkowy album „Ludzie Gór”.

Po przerwie kawowej w Centrum Pielgrzymkowym wszyscy uczestnicy zebrali się na prezentacji multimedialnej połączonej z ciekawym referatem pt „330 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej i wizyty króla Jana III Sobieskiego u Pani Piekarskiej”.

Warto wspomnieć, że cztery osoby z Czeladzi przybyły na Pielgrzymkę honornie pieszo. Cieszy również obecność na pielgrzymce nowych przewodników, po ostatnim kursie przewodnickim Katowicach (z października 2013).

Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem bł. Jana Pawła II.

Słowa podziękowania dla ks. prał. kustosza Włodzimierza Nieszporka oraz koleżanek i kolegów z Piekar Śl.

Tekst: Tomasz Kołtun
Foto: Swietłana Koniuszewska, Tomasz Kołtun

IX Pielgrzymka Środowiska Przewodnickiego Województwa Śląskiego
IX Pielgrzymka Środowiska Przewodnickiego Województwa Śląskiego W sobotę w dniu 16 listopada 2013 r. w Piekarach Śląskich w sanktuarium MB Piekarskiej spotkali się przewodnicy z województwa śląskiego… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun