Opisy fotogalerii

Spacer Patriotyczny. 180 lat minęło - Artur Zawisza Czarny (1809-1833)

Kolejna inicjatywa Oddziału PTTK i Koła Przewodników przeszła do historii. W niedzielę 24 listopada 2013 r. zorganizowany został spacer patriotyczny dla mieszkańców miasta w związku z 180. rocznicą śmierci Artura Zawiszy Czarnego. Grupa uczestników spaceru przeszła spod ratusza do pomnika w Alejkach Sienkiewicza. Przy pomniku Zawiszy wartę honorową wystawili członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty. Delegacja członków oddziału PTTK w Łowiczu w składzie: Agnieszka Walczak. Adam Szymański i Teresa Wojciechowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Następnie przewodnik, Zdzisław Kryściak, przybliżył postać Artura Zawiszy Czarnego – bohatera z Soboty. W opowieści przewodnickiej nakreślił jego życie rodzinne, lata szkolne i działalność niepodległościową. Na zakończenie spaceru każdy z uczestników otrzymał pamiątkową pocztówkę ukazująca poczet sztandarowy PTTK przy pomniku oraz okolicznościową ulotkę przedstawiającą życie Artura Zawiszy Czarnego.

Zawisza pochodził z Soboty, w trakcie studiów rozpoczął działalność niepodległościową, walczył w powstaniu listopadowym, a następnie w partyzantce płk. Józefa Zaliwskiego. Ujęty pod Krośniewicami został stracony 26 listopada 1833 roku na szubienicy w Warszawie przy tzw. rogatkach jerozolimskich.

Dodajmy, że nie był to jedyny sposób uhonorowania Artura Zawiszy Czarnego na Ziemi Łowickiej. Wcześniej, 26 września br. odbyły się uroczystości rocznicowe w jego rodowej miejscowości Sobocie. W sesji „Śladami Artura Zawiszy” sylwetkę swojego „ziomka” przedstawiała przewodniczka Agnieszka Walczak.

Spacery historyczne z przewodnikiem PTTK wpisują się w ogłoszony w 2013 Rok Przewodników Turystycznych. Było to kolejne działanie członków Koła skierowane do mieszkańców Łowicza, poszerzające wiedzę o historii ich „Małej Ojczyzny” i ukazujące rolę przewodnictwa w poznawaniu jej dziejów.

Zdzisław Kryściak
foto: Agnieszka Walczak, Jadwiga Lendzion

Pobierz: ulotkę. (Plik typu .doc 576KiB)

Spacer Patriotyczny. 180 lat minęło - Artur Zawisza Czarny (1809-1833)
Spacer Patriotyczny. 180 lat minęło - Artur Zawisza Czarny (1809-1833) Kolejna inicjatywa Oddziału PTTK i Koła Przewodników przeszła do historii. W niedzielę 24 listopada 2013 r. zorganizowany został… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun