Opisy fotogalerii

Przewodnicy przedszkolakom

W ramach obchodów Roku Przewodników Turystycznych 2013 Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK w Dąbrowie Górniczej podjęło współpracę z Miejskim Przedszkolem nr 2 w Sosnowcu i zorganizowało dla przedszkolaków wiele ciekawych pogadanek i wycieczek. Zaczęło się to od spotkania na terenie przedszkola, gdzie przewodnicy zapoznali maluchy kim jest przewodnik i na czym polega jego praca oraz zaprezentowali sprzęt niezbędny podczas wędrówek górskich. Dzieciaki mogły przymierzyć „czołówkę”, pospacerować z kijkami trekingowymi oraz zanurkować do śpiwora. Nie obeszło się też bez przymierzania przewodnickiego „polara”.

Pierwsza wycieczka to pobyt na terenie otaczającym zbiornik wodny „Pogoria III” oraz w Parku „Zielona”. Mali turyści mogli przebywać wśród drzew i roślinności nadwodnej i podziwiać widoki, jakże inne od tych, które otaczają ich na co dzień. Przewodnicy podzielili się z przedszkolakami wiadomościami dotyczącymi historii tego miejsca. Pokazali również maluchom gatunki chronione roślin, a także sposób oznakowania ścieżek rowerowych, spacerowych i szlaków turystycznych. Bardzo interesujące były spotkania dzieci choćbyz wędrującymi skrajem lasu grupkami kaczek. Nie zabrakło wielu pamiątkowych zdjęć oraz zabaw przy parkowej fontannie.  

Kolejna wyprawa to tajemniczy zamek w Siewierzu z XIV w., pierwotnie jako drewniana budowla, usytuowana na sztucznie usypanej platformie. Dopiero w XV w. powstały pierwsze murowane budowle zamkowe. Dziś są tu ruiny, choć zadbane, zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania. Na dziedzicu na małych turystów czekał rycerz w zbroi, który opowiadał o zamku oraz oprowadził maluchów po ciemnych lochach. Każdy mógł dotknąć, a nawet przymierzyć, części zbroi. W drodze powrotnej zaplanowany został pobyt na punkcie widokowym, z którego obserwuje się Pustynię Błędowską, ogromny teren pokryty piaskiem.

Następne spotkanie z maluchami odbyło się na terenie przedszkola. Tym razem tematem odwiedzin był „Trójkąt Trzech Cesarzy”. Był czas na inscenizację historyczną, w której uczestniczyły osoby ubrane w mundury wojsk pruskich, austriackich i rosyjskich. W organizowania inscenizacji pomagała przewodniczka z Sosnowca. Dla małych obywateli miasta jest to o tyle ważne, że Trójkąt Trzech Cesarzy leży u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, na granicy Sosnowca i Mysłowic.

Kolejny wspólny wyjazd prowadził do „Zaczarowanego lasu”, którego centrum mieści się w małej jurajskiej wiosce Piasek k/Janowa, a gdzie głównymi użytkownikami lokalnych dróg są kury, gęsi i kaczki. Do „Zaczarowanego Lasu” zawiozły maluchów wygodne i bezpieczne „tramwaje konne”, znane ze szlaku Jurajskiej Karawany Konnej. Po drodze były odwiedzimy w Domu Baby Jagi, rozmowy z Jasiem i Małgosią, spotkanie z Czerwonym Kapturkiem, a wszystko to w prawdziwej leśnej scenerii. W końcu pobyt w „Chacie za Wsią”, w której przedszkolaki miały dyskotekę kończącą dzień pełen wrażeń.

Następna wycieczka to wyjcie do leżącej w pobliżu przedszkola Izby Tradycji PKM Sosnowiec z siedzibą w Będzinie. Z zaciekawieniem oglądano zabytkowe mundury kierowców i kontrolerów, pokaźną kolekcję kasowników biletowych i stare zdjęcia dotyczące historii PKM. Wielką atrakcją okazała się możliwość posiedzenia za kierownicą „Ikarusa” lub „Jelcza”, potocznie zwanego „ogórkiem”. W stojącej pośrodku muzeum kabinie autobusu dzieciaki obejrzały pokaz multimedialny o przedsiębiorstwie. Niedawno do przedszkola zawitał Święty Mikołaj, w postać którego wcielił się przewodnik Grzegorz Gdesz wraz ze Śnieżynką, Dorotą Gdesz. Przedszkolacy śpiewali piosenki i deklamowali wierszyki, dedykowane Mikołajowi, by zasłużyć na wręczane przez niego prezenty. Każde dziecko, bez wyjątku, otrzymało jakąś niespodziankę. Uśmiechy i radość maluchów były wyrazem podziękowania dla dąbrowskich przewodników. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia z Mikołajem.

Inicjatorami tej, jakże potrzebnej i godnej naśladowania akcji, było małżeństwo przewodników: Dorota i Grzegorz Gdeszowie.

Tekst: Dorota Grzegorz, Foto: Dorota, Grzegorz Gdesz

Przewodnicy przedszkolakom
Przewodnicy przedszkolakom W ramach obchodów Roku Przewodników Turystycznych 2013 Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK w Dąbrowie Górniczej podjęło współpracę z Miejskim Przedszkolem nr 2 w Sosnowcu i zorganizowało dla przedszkolaków wiele ciekawych pogadanek i wycieczek. Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun