Opisy fotogalerii

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Łowiczu

21 lutego, od 25 lat, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Został on ustanowiony w 1989 r. w Nikozji na Cyprze podczas III Konferencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych. Łowickie Koło Przewodników Terenowych im. Anieli Chmielińskiej kolejny raz włączyło się w obchody tego święta. Rok temu był to wykład dla Uniwersytetu III Wieku w Łowiczu „Inne poznawanie historii – legendy łowickie”. Ponadto w ramach porozumienia pomiędzy ZG PTTK członkowie koła mieli możliwość prezentacji i wygłoszenia wykładów o Łowiczu i regionie łowickim podczas targów turystycznych w Łodzi.

W bieżącym roku członkowie koła postanowili pokazać pracę przewodnika i przedstawić dzieje przewodnictwa różnym odbiorcom w mieście i najbliższej okolicy. Prezentacja przewodników łowickich odbyła się w formie zamkniętych spotkań i spotkań ogólnodostępnych. Obchody zaczęły się 20 lutego spotkaniem przewodnika Zdzisława Kryściaka z dziećmi i młodzieżą z internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łowiczu. Podczas spotkania w SOSW kol. Kryściak opowiadał o roli przewodników oraz, co wzbudziło największe zainteresowanie, opowiedział o legendach związanych z Łowiczem.

Dzień później, dokładnie w Dzień Przewodnika, odbyło się pięć spotkań w różnych środowiskach i miejscach. Kol. Jagoda Lendzion wybrała się do przedszkola „Pod Świerkami”. Opowiedziała dzieciom dlaczego przewodnik nosi czerwony strój i co musi wiedzieć przewodnik. Następnie każde z dzieci z „krajką” z blachami przewodnickimi, zawieszoną na szyi, oprowadzało swoją grupę omawiając „atrakcje” sali przedszkolnej. Na zakończenie dzieci wręczyły przewodniczce własnoręcznie przygotowaną laurkę. Gościem Biblioteki Powiatowej w Łowiczu w ramach spotkania „Ludzie z pasją” był przewodnik kol. Eligiusz Pietrucha. Spotkał się z mieszkańcami miasta, wśród nich liczną grupę stanowili uczniowie łowickiego Gimnazjum nr 1. Kol. Pietrucha opowiadał o historii turystyki i przewodnictwa, prezentował swój zbiór odznak przewodnickich. Opowiadanie wzbogacał wieloma ciekawostkami i anegdotami oraz wspominał oprowadzanie wielu sławnych osób.

Kol. kol. Agnieszka Walczak i Anna Kruk miały zorganizowane spotkania w szkołach. Kol. Agnieszka Walczak spotkała się z przeszło 80. osobową grupą dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Sobocie. Przedstawiła prezentację o historii PTTK i przewodnictwa. Opowiadała też o innych inicjatywach przewodników m.in. organizacji rajdów, spływów kajakowych. Kol. Anna Kruk spotkała się z dziećmi dwóch klas szkoły podstawowej nr 3 w Łowiczu. Również opowiadała o roli przewodnictwa, o tym jak można zostać przewodnikiem, jakie są wymagania i zadania stojące przez przewodnikiem oraz o organizowanych spotkaniach edukacyjnych.

Inną formą prezentacji przewodnictwa i roli przewodnika – od strony praktycznej – było spotkanie kol. Doroty Wiśniewskiej z uczniami szkoły podstawowej w Mastkach k. Łowicza. 30 osobowa grupa miała okazję zwiedzania ekspozycji Muzeum Łowickiego, poznania historii Łowicza, kultury ludowej oraz katedry Łowickiej.

W sześciu spotkaniach z łowickimi przewodnikami uczestniczyło ok. 250 osób. Jak widać spotkania były skierowane do odbiorców w różnym wieku – od przedszkolaka do seniora, zgodnie z tegorocznym hasłem PTTK „Turystyka łączy pokolenia”.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Łowiczu
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Łowiczu 21 lutego, od 25 lat, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Został on ustanowiony w 1989 r. w Nikozji na Cyprze podczas… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun