Opisy fotogalerii

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Warszawie

W tym roku przewodnicy z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich PTTK obchodzili swoje święto w dniach 22 – 23 lutego 2014 r. Z tej okazji zostały przygotowane imprezy dla przewodników i mieszkańców Warszawy oraz Mazowsza.

W sobotę 22 lutego z okazji 366. rocznicy nadania praw miejskich warszawskiej Pradze i Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zorganizowaliśmy przy współpracy Urzędu Dzielnicy Warszawa Praga-Północ m.st. Warszawy i Domu Kultury „Praga” spacer prezentujący rewitalizację ulicy Ząbkowskiej pod hasłem „Spotkajmy się w południe na Pradze Północ!”. Patronat honorowy imprezy objęła pani Alicja Dąbrowska, poseł na Sejm RP. Na spotkanie zaprosiliśmy polityków, urzędników miasta, przewodników i mieszkańców Warszawy. Do Sali Konferencyjnej Urzędu przybyło ok. 200 osób, a swoją obecnością zaszczycił nas pan Marek Borowski, Senator RP, a także kolega Jacek Delert, wiceprzewodniczący Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK. Pani Edyta Federowicz zastępca burmistrza przywitała przybyłych gości. W kilku zdaniach przybliżyła ideę święta przewodników turystycznych i zaprosiła uczestników na spacer. Pani poseł opowiedziała o pięknie warszawskiej Pragi i uruchomiła przygotowany przez Urząd Dzielnicy Warszawa Praga-Północ projekt „Wirtualny spacer po Pradze Północ”. Prezentację po ulicy Ząbkowskiej poprowadził varsavianista i przewodnik, Janusz Owsiany. Po zakończeniu części oficjalnej wiceprezes naszego Koła, Dorota Wójcik, zaprosiła wszystkich na spacery organizowane przez przewodników w niedzielę 23 lutego.

Po części oficjalnej wyruszyliśmy na wycieczkę plenerową, którą poprowadził Janusz Owsiany. Wędrowaliśmy zrewitalizowaną ul. Ząbkowską – zupełnie nową ulicą „starej” Pragi, zapoznaliśmy uczestników z historią i pięknem oryginalnej, przedwojennej warszawskiej dzielnicy. W spacerze towarzyszyli aktorzy Teatru AKT, którzy często, nam przewodnikom, „pomagali” znaleźć drogę do Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, gdzie czekała degustacja praskich pyz i Kapela Praska. Przy „warsiawskich” melodiach nasi przewodnicy i goście długo tańcowali…

W następnym dniu 23 lutego w niedzielę 16 przewodników zaprosiło mieszkańców Warszawy i Mazowsza na specjalnie z tej okazji przygotowane spacery. Poprowadzili je nie tylko przewodnicy z naszego Koła – zgłosili się także niezrzeszeni młodzi przewodnicy, dla których była to pierwsza wycieczka. Tematy były bardzo ciekawe, pogoda piękna i wszystko to zachęcało mieszkańców do spacerowania z nami. W sumie w tych spacerach uczestniczyło około 750 osób. I nie będziemy skromni – zebraliśmy bardzo pozytywne opinie nie tylko od mieszkańców Warszawy, ale i od urzędników miejskich.

tekst: Dorota Wójcik
autorzy zdjęć: Dorota Wójcik i Jacek Delert

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Warszawie
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Warszawie W tym roku przewodnicy z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich PTTK obchodzili swoje święto w dniach… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun