Opisy fotogalerii

„Gdy wybił dzwon do Powstania…”

„Gdy wybił dzwon do Powstania…” – to słowa Anity Lipnickiej z piosenki „A jeśli”, z płyty „Morowe panny” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, były mottem spacerów „Kwatery Powstańcze na Powązkach Wojskowych”. Spacery te zostały zorganizowane przez Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego.

W bardzo ciepłych, wręcz upalnych dniach 02 i 03 sierpnia 2014 przewodnicy z naszego Koła oraz niezrzeszeni w PTTK zaprosili i poprowadzili spacery po Kwaterach Powstańczych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Z zaproszenia skorzystali mieszkańcy Warszawy oraz goście z całego kraju, którzy przyjechali specjalnie na uroczystości 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W spacerach tych po kwaterach Zgrupowań Armii Krajowej, Batalionów Harcerskich AK, gdzie pochowani są bohaterowie tamtych dni uczestniczyły całe rodziny – dziadkowie, rodzice i wnuki. Wielu z nich słuchając opowieści o nadziei i później tragedii dni sierpniowych i wrześniowych 1944 roku, stojąc przy grobach naszych bohaterów, miało w rękach chusteczki, a w oczach łzy i nie ukrywali, że je wycierają.

Było duże zaangażowanie przewodników: Joli Kobryń, Eli Kunowskiej, Reni Madej-Janiszek, Doroty Wójcik, Bogusława Staronia, Olafa Rybińskiego i Tomka Sadlika - niektórzy z nich oprowadzali w sobotę i w niedzielę. Każdy z nich przygotował i prowadził swoją trasą, pokazywał i przekazywał to, co uważał za najważniejsze. Spacery te kończyły się w Kwaterze „Ł” "Łączce" – miejscu potajemnych pochówków zamordowanych przez SB w latach 1949-1956 Żołnierzy Wyklętych.

Spacery spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i poproszono nas aby co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spotkania te powtarzać.

Tekst i zdjęcia: Dorota Wójcik

„Gdy wybił dzwon do Powstania…”
„Gdy wybił dzwon do Powstania…” „Gdy wybił dzwon do Powstania…” – to słowa Anity Lipnickiej z piosenki „A jeśli”, z płyty „Morowe panny” wydanej przez… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun