Opisy fotogalerii

Relacja z kursu dla kandydatów na instruktorów przewodnictwa PTTK

W dniach od 10 – 15 marca 2015r. w Sanoku odbył się kurs dla kandydatów na instruktorów przewodnictwa PTTK dla przewodników górskich, terenowych i miejskich. Organizatorami kursu było Koło Przewodników Terenowych i Beskidzkich przy Oddziale PTTK w Rzeszowie wspólnie z Krajowym Samorządem Przewodników Turystycznych oraz Komisją Przewodnicką PTTK.

Część teoretyczna kursu – wykłady odbywały się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wielką przychylność nad kursantami roztoczył dyrektor skansenu pan Jerzy Ginalski i kustosz obiektu Hubert Ossadnik – w „cywilu” nasz kolega przewodnik.

Zajęcia w terenie dały się obydwu grupom we znaki, lecz nie za sprawą naszych szkoleniowców, a za sprawą pogody. Przewodnicy górscy, którzy wybrali się na Połoninę Wetlińską musieli zmagać się z sypiącym śniegiem i wiatrem, które obficie pojawiły się na koniec zimy aby przypomnieć chyba, że góry są nieprzewidywalne jeśli chodzi o pogodę. Było to swoiste poparcie w praktyce słów kolegów z GOPRu, którzy prowadzili zajęcia. Przewodnicy terenowi i miejscy nie mieli wcale łatwiej, gdyż na wycieczce w terenie smagał ich wiatr, deszcz i śnieg. Cóż nikt nie mówił, że będzie łatwo zostać instruktorem.

Zajęcia teoretyczne prowadzone na terenie skansenu były bardzo ciekawe. Wykładowcy przekazali nam dużą porcję informacji przydatnych w dalszej pracy przewodnickiej. W ramach zajęć była także możliwość wymiany naszych doświadczeń z praktyki przewodnickiej i konsultacji różnych problemów mogących wystąpić w czasie prowadzenia wycieczek.

Po długim dniu zajęć była obiadokolacja i … to wcale nie koniec atrakcji. Koledzy z Rzeszowa każdego wieczoru przygotowali bardzo ciekawe prezentacje ze swoich podróży po różnych zakątkach naszego kraju i zagranicy.

W niedzielę przyszedł czas egzaminu i wielkiego stresu dla trzydziestu czterech uczestników kursu. Wysoki poziom wykładów na szczęście przełożył się też na wysoki poziom zdawalności egzaminu. Wszyscy uczestnicy kursu zostali instruktorami przewodnictwa PTTK, a na ich twarzach pojawił się uśmiech i radość. Stosownie do tego zareagowała również pogoda, bo Sanok żegnał nas pięknym słońcem.

Piszący te słowa w imieniu wszystkich uczestników kursu składa serdeczne podziękowania dla organizatorów, wykładowców, prelegentów i gospodarzy skansenu, którzy bardzo profesjonalnie nas wyszkolili. Zapewnili bardzo miłą atmosferę, czym ograniczyli nasz stres przed egzaminem do minimum.

Relację spisał i okrasił zdjęciami:
Jacek Delert
instruktor przewodnictwa PTTK

Relacja z kursu dla kandydatów na instruktorów przewodnictwa PTTK
Relacja z kursu dla kandydatów na instruktorów przewodnictwa PTTK W dniach od 10 – 15 marca 2015r. w Sanoku odbył się kurs dla kandydatów na instruktorów przewodnictwa PTTK… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun