Opisy fotogalerii

Otwarcie Przewodnickiego Sezonu Turystycznego W Województwie Warmińsko-Mazurskim

Warmińsko-Mazurscy przewodnicy turystyczni zainaugurowali sezon przewodnicki 2015, podczas wspólnego spotkania szkoleniowo-integracyjnego, które miało miejsce 21 marca 2015 r. w Elblągu. Imprezę zorganizował Samorząd Przewodnicki PTTK woj. warmińsko-mazurskiego, a gospodarzami byli przewodnicy z Koła Przewodników i Pilotów im. Ryszarda Gierzyńskiego w Elblągu. Ideą przyświecającą spotkaniu było zapoznanie się z nowościami turystycznymi, których w tym mieście nie brakuje.

Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji dr Grażyny Nawrolskiej pt. Archeologia miejska w Elblągu, poświęconej badaniom archeologicznym prowadzonym w ostatnich 30 latach na terenie Starego Miasta. Po prelekcji przewodnicy wraz z Tomaszem Glinieckim z MA-H obejrzeli efekty wykopalisk na nowej wystawie Elbląg Recognitus w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Przewodnicy zapoznali się również z nowościami muzealnymi: wystawą Historia w twarzach – twarze historii oraz filmem holograficznym Historie ponad granicami, nakręconym wspólnie z Muzeum Brama Frydlądzka w Królewcu. Następnym punktem był pokaz otwierania i zamykania zwodzonego Mostu Wysokiego o którego renowacji zakończonej w 2013 r. opowiedział Bogusław Warejko. Dla wielu przewodników gwoździem programu było przedpremierowe wejście na wieżę Katedry Św. Mikołaja. O historii wieży katedralnej opowiedział Witold Ławrynowicz, wnętrze katedry przewodnicy zwiedzali z Grzegorzem Rembaczem. Wejście na najwyższą wieżę w województwie warmińsko-mazurskim dla wszystkich zwiedzających będzie dostępne już od kwietnia 2015 r.

Elbląg w ostatnim czasie wzbogacił się o kilka nowych obiektów. W 2011 r. oddano do użytku Ratusz Staromiejski, którego niewątpliwą ozdobą jest makieta miasta, którą przewodnikom przybliżył Bogusław Warejko. Ostatnim punktem był Hotel Elbląg, który w 2013 r. został zewnętrznie zrekonstruowany, jego poprzednik nazywany był Domem Królewskim. O historii tego miejsca opowiedział Leszek Marcinkowski, tam też przewodnicy zakończyli obfity dzień wspólnym przewodnickim obiadem.

Do Elbląga przybyło 59 przewodników, poza elblążanami stawili się przewodnicy z Koła Przewodników przy Oddziale PTTK Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, Koła Przewodników Terenowych PTTK w Kętrzynie oraz Koła Przewodników Turystycznych przy Oddziale Warmińsko-Mazurskim PTTK w Olsztynie.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim przewodnikom elbląskim, zarówno oprowadzającym jak i tym, którzy wykonali wspaniałą pracę na zapleczu imprezy. Dzięki nim pierwsze w historii wspólne otwarcie warmińsko-mazurskiego sezonu przewodnickiego wypadło bardzo okazale.

Kolejna okazją do zacieśniania lokalnych kręgów przewodnickich będzie zamkniecie sezonu przewodnickiego, które odbędzie się 24-25 października w Gołdapi.

Andrzej Bobrowicz
Przewodniczący Samorządu Przewodnickiego PTTK
woj. warmińsko-mazurskiego

Otwarcie Przewodnickiego Sezonu Turystycznego W Województwie Warmińsko-Mazurskim
Otwarcie Przewodnickiego Sezonu Turystycznego W Województwie Warmińsko-Mazurskim Warmińsko-Mazurscy przewodnicy turystyczni zainaugurowali sezon przewodnicki 2015… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun