Opisy fotogalerii

Zamknięcie przewodnickiego sezonu turystycznego 2015 w województwie warmińsko-mazurskim

W dniach 24-25 października 2015 r. po raz drugi warmińsko-mazurscy przewodnicy spotkali się na wspólnym zakończeniu sezonu przewodnickiego 2015, zorganizowanym przez Samorząd Przewodnicki PTTK województwa warmińsko-mazurskiego. Organizatorami tym razem byli przewodnicy z Koła Przewodników przy Oddziale PTTK Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. W imprezie przewodnickiej wzięli udział przewodnicy z Koła Przewodników Turystycznych PTTK z Olsztyna, Koła Przewodników i Pilotów PTTK z Elbląga, oraz Koła Przewodników Terenowych przy Oddziale PTTK w Kętrzynie.

W sobotnie przedpołudnie gospodarze przywitali wszystkich w Giżycku na „drugim śniadaniu” na Wieży Wodnej, której historię przybliżyła Małgorzata Świdzińska. Po pięknych widokach jeziora Niegocin i Giżycka przewodnicy udali się w stronę Gołdapi z licznymi przystankami. Tuż przed wjazdem do Węgorzewa odwiedzony został jeden z najpiękniej zaplanowanych cmentarzy z I wojny światowej, położony na wzgórzu nad jeziorem Święcajty, o nim opowiadał Witosław Wyrobek.

W Węgorzewie Olga Jasionowska zabrała wszystkich do najmłodszego na Mazurach gotyckiego kościoła ŚŚ Piotra i Pawła, łącznie z widokami z jego wieży. Rzadką okazję mieli przewodnicy w Budrach gdzie weszli do ponad stuletniego młyna, z zachowanym ciągiem technologicznym i oryginalnymi urządzeniami z fabryk w Królewcu i we Wrocławiu. Kolejny punkt wycieczki wymagał wykazania się odpornością. W Zakałczu Wielkim Krzysztof Zachwieja zaprosił przewodników do kaplicy grobowej rodu Steinertów. Z uchylonej jednej z trumien widać było dokładnie zastygłe zwłoki, pozbawione głowy. Niemniej tajemniczym, miejscem jest dość znana piramida w Rapie – grobowiec rodziny von Fahrenheidów. Marcin Świdziński fachowo omówił ten temat, łącznie z najnowszymi odkryciami z wykorzystaniem techniki skanowania obiektu. Zanim się ściemniło wspaniałe widoki żółcącej się Puszczy Romickiej czekały na chętnych na tarasie Wieży Wodnej w Gołdapi.

Wieczór warmińsko-mazurskim przewodnikom upłynął na biesiadzie, która instrumentalnie i wokalnie okrasił elbląski przewodnik Marek Płoski. Koleżanki i koledzy z Giżycka poza wieczornym poczęstunkiem zapewnili także śpiewniki, specjalnie przez nich przygotowane na tę okazję. Zabawom i śpiewom nie było końca.

Niedzielna część rozpoczęło zwiedzanie dzielnicy uzdrowiskowej w Gołdapi. Przewodnicy mieli okazje przespacerować się przy tężniach, spróbować uzdrowiskowej wody, zwiedzić kompleks Robinson, którym dowodził Hermann Goering oraz miejsce śmierci pułkownika wojsk niemieckich Hansa Jeschonnka. Jeszcze w Gołdapi Krzysztof Zachwieja zabrał przewodników na dwa zabytkowe cmentarze i już nadszedł czas na spróbowanie swoich sił we wspinaczce. Na początek Piękna Góra w Gołdapi, na szczyt której przewodnicy wjechali kolejka krzesełkową. Drugie wzniesienie trzeba było pokonać na piechotę. Szeska Góra wznosi się na 309 m n.p.m. co daje jej trzecie miejsce spośród wzniesień na Niżu Polskim. Wejście i zejście wielu zaostrzyły apetyt o jego zaspokojenie zadbano w Karczmie Pietraszówka, gdzie żurem i kartaczami zwieńczone zostało jakże sympatyczne spotkanie przewodników z całego regionu.

Następne wspólne spotkanie przewodników warmińsko-mazurskich będzie miało miejsce w Olsztynie, 12 marca 2016 r. na wspólnym otwarciu sezonu turystycznego 2016 r.

Andrzej Bobrowicz
Przewodniczący Samorządu Przewodnickiego PTTK województwa warmińsko-mazurskiego

Zamknięcie przewodnickiego sezonu turystycznego 2015 w województwie warmińsko-mazurskim
Zamknięcie przewodnickiego sezonu turystycznego 2015 w województwie warmińsko-mazurskim W dniach 24-25 października 2015 r. po raz drugi warmińsko-mazurscy przewodnicy spotkali się na… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun