Opisy fotogalerii

Benefis nestora cieszyńskich przewodników Lucjana Jurysa

Podczas tegorocznych Miscellanów Przewodnickich miejscowi przewodnicy zorganizowali swojemu koledze Lucjanowi Jurysowi, nestorowi cieszyńskich, a także polskich przewodników benefis.

Choć jego 97 urodziny przypadły 17 lutego, a sześćdziesięciolecie działalności w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Odział „Beskid Śląski” w zeszłym roku, to właśnie Miscellanea, jako jubileuszowa edycja ważnej w przewodnickim środowisku całego województwa przewodnickiej konferencji popularnonaukowej, której Jurys 28 lat temu był jednym z pierwszych organizatorów, uznano za okazję godną tego, by w dużym gronie kolegów po fachu uhonorować nestora.

Nie zabrakło kwiatów, gratulacji, a także chóralnego odśpiewania pieśni „Szumi jawor szumi” na cześć jubilata. W imieniu Samorządu Przewodnickiego PTTK województwa śląskiego Jurys otrzymał odznakę „Honorowy Przewodnik Województwa Śląskiego”.

Jurys urodził się w Nowym Sączu, jednak od 1945 roku związany jest ze Śląskiem Cieszyńskim i Cieszynem. Pracował w PSS „Społem”, w którym pełnił też funkcję prezesa i był założycielem przyzakładowego Koła PTTK. Aktywnie działał w Kole Przewodników Beskidzkich i Terenowych, na czele którego stał przez siedemnaście lat. Jako przewodnik wycieczki oprowadzał 40 lat. Jednak już wcześniej, nim zdobył państwowe uprawnienia przewodnickie, prowadził wycieczki pracownicze w każdym zakładzie, w którym pracował. A jeszcze wcześniej poprostu chodził po górach, spędzając na szlakach niemal każdy swój wolny czas. - Po górach chodziłem od szkoły podstawowej. Mieszkając w Nowym Sączu przemierzałem wiele razy szlaki Pienin, ale później też te nieco dalsze, okolice Turbacza, Tatry – wspomina Jurys. - Teraz już nie to zdrowie, więc szlaki przemierzam w myślach. Zwłaszcza w nocy, jak nie śpię, to planuję wycieczki.

Warto wspomnieć, że był też prekursorem cieszyńskiej przewodnickiej konferencji popularnonaukowej Miscellanea. Za swoją działalność na różnych polach został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Srebrnym Krzyż Zasługi, Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK. W 1998 roku został Honorowym Prezesem Koła Przewodników.

(ÿ)

Benefis nestora cieszyńskich przewodników Lucjana Jurysa
Benefis nestora cieszyńskich przewodników Lucjana Jurysa Podczas tegorocznych Miscellanów Przewodnickich miejscowi przewodnicy zorganizowali swojemu koledze Lucjanowi Jurysowi… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun