Opisy fotogalerii

Miscellanea przewodnickie

Przewodnicy z Koła przewodników Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie po raz XXVIII zorganizowali sesję "Miscellanea przewodnickie”. Tym razem wspólnie nie tylko z Samorządem Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego, ale także z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. To właśnie w tej placówce, w Sali Rzymskiej, 14 listopada b.r. ponad siedemdziesięciu przewodników z cieszyńskiego koła innych kół w województwie wysłuchało dwóch interesujących i poszerzających ich wiedzę o historii nadolziańskiego grodu wykładów.

Wykładowcy, którymi tym razem byli pracownicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, przekazali słuchaczom Miscellaneów sporą porcję wiedzy o mieście. Mgr Zofia Jagosz – Zarzycka opowiedziała zebranym o najnowszych odkryciach archeologicznych w Cieszynie, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru wokół Rotundy na Wzgórzu Zamkowym, oraz przy ul. Olszaka, które rzucają zupełnie nowe światło na historie Cieszyna. Natomiast mgr Mariusz Makowski opowiadał o historii budynku, w którym obecnie mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego – najstarszej tego typu placówce w Polsce. Promocja Muzeum wśród przewodników, którzy mają duży wpływ na organizację ruchu turystycznego była głównym celem tej imprezy. Po wykładach słuchacze, głównie przyjezdni, zwiedzili ekspozycję stałą „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”. Na zakończenie spotkania w dawnej stajni pałacowej, czyli obecnym Cafe Muzeum była okazja do rozmów na najróżniejsze tematy, jak również na krótki benefis seniorski najstarszego przewodnika w Polsce – Lucjana Jurysa – 97 lat. Na koniec chętni wyruszyli w teren. Głównie z myślą o gościach spoza Śląska Cieszyńskiego zaplanowano zwiedzanie wybranych fragmentów Cmentarza Komunalnego, odwiedzając kilka grobów zasłużonych cieszyńskich przewodników. Niemałym zaskoczeniem było odwiedzenie grobu dowódcy zespołu, który łamiąc tajemnicę „Enigmy” wygrał II wojnę światową – jest nim cieszynianin – płk Gwido Langer.

Tekst: Ryszard Syrokosz
Foto: Beata Tyrna (indi)

Miscellanea przewodnickie
Miscellanea przewodnickie Przewodnicy z Koła przewodników Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie po raz XXVIII zorganizowali… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun