Opisy fotogalerii

Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego 2016 - pomorskie

21 lutego Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego pomorscy przewodnicy PTTK obchodzili roboczo oprowadzając nieodpłatnie grupy po miastach i muzeach.

Czas świętowania nadszedł tydzień później. 27 lutego z inicjatywy Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Starostwo Powiatowe w Wejherowie wraz z wejherowski kołem przewodników zorganizowali Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. W gościnnej sali obrad Starostwa, przy bufecie kawowym zasłużeni dla przewodnictwa w PTTK odebrali nagrody. Medal PTTK „Za pomoc i Współpracę” otrzymali: Gabriela Lisius, Starosta Powiatu Wejherowskiego; Krzysztof Hildebrandt, Prezydent Wejherowa; Paweł Marcin Piwka, Dyrektor Lęborskiego CK „Fregata”. Dyplom PTTK „Za pomoc i Współpracę” Mirosław Kuklik, Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej. Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymali Iwona Ptasińska i Zbigniew Bąkowski , brązową Małgorzata Staniszewska-Wronowska z Koła Przewodników w Lęborku. Brązową Odznakę PTTK „ Za pracę z Młodzieżą” otrzymał Dariusz Wasilczuk z Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku. Wręczono podziękowania i dyplomy zaangażowanym w działania przewodnickie w roku ubiegłym.

W części szkoleniowej kol. Leszek Spigarski przedstawił dzieje budynku starostwa wejherowskiego. Przedstawiciele Starostwa omówili sposoby zagospodarowania turystycznego gmin powiatu z naciskiem na szlaki tematyczne: dworów i pałaców północnych kaszub, militarny, stolemów, duchów i diabłów kaszubskich. Ostatni został zaprezentowany najnowszy wejherowski szlak miejski: szlak nut Kaszubskich. Po krótkim teoretycznym prowadzeniu kol. Anna Kuczmarska zabrała nas na spacer tym szlakiem. Poznawaliśmy zabytki Wejherowa, jego historię i kolejne nuty kaszubskie. Naszą wędrówkę zakończyliśmy przy nucie „to są instrumenta wszelczé” przy Pałacu Przebendowskich-Keyserlingków, który jest siedzibą Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

W muzealnych murach czekał na nas przepyszny poczęstunek przygotowany przez p. Mirosławę Gabryszewską-Górczyńską z Gospodarstwo Agroturystycznego „ Gawryś” z Sasina (laureatki „ Perły 2011” za produkt regionalny ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”). Były tam nagrodzone śledzie bałtyckie po rybacku, kaczka po Pomorsku (Perła 2007), borówka z gruszką, żurawina z jabłkiem i chrzanem, kotlety z pomuchla, kuch marchwiowy, wianuszek gdański (Perła 2015) i wiele innych potraw regionalnych. Wejherowo opuściliśmy z pełnymi brzuchami i w dobrych humorach.

Na przyszłoroczne spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zaprosił nas już Burmistrz Malborka.

Pełna lista wyróżnionych

Tekst i zdjęcia:
I. Krawiec

Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego 2016 - pomorskie
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego 2016 - pomorskie 21 lutego Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego pomorscy przewodnicy PTTK obchodzili roboczo… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun