Opisy fotogalerii

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Przemyślu - „Przemyski Strojniś”

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Świętować można w różny sposób. Wiele lat temu członkowie Koła Przewodników Turystycznych PTTK w Przemyślu podjęli decyzję, że w tym dniu będą prezentować mieszkańcom Przemyśla skarby naszego miasta. W poprzednich latach odwiedziliśmy m.in. Zamek Kazimierzowski, Dworzec Kolejowy, Pałac Lubomirskich, Jednostkę Wojskową, Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP, a także podróżowaliśmy w czasie do Twierdzy Przemyśl. W tym roku odwiedziliśmy Kościół Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny. Słowa podziękowania dla O. Pawła Soleckiego gwardiana klasztoru, który zaakceptował propozycję przewodników i udostępnił świątynię dla zwiedzających.

Wiele osób zaciekawił tytuł. Co wspólnego ma kościół ze strojnisiem? – pytali. Ma. Piękno, niesamowite bogactwo zdobień. liczne złocenia, wysokiej wartości artystycznej freski, monumentalne obrazy we wspaniałych ramach, a ponad wszystko rokokowe rzeźby pozach pełnych ekspresji. To wszystko wykonane przez wybitnych, osiemnastowiecznych artystów.

Wszyscy zwiedzający, których liczbę oszacowano na ok. 1200, mogli zobaczyć te „cuda”, obok których przechodzimy często nie zwracając na nie uwagi. Mogli również lepiej poznać historię kościoła i zakonu istniejącego w Przemyślu od setek lat. Może tylko fasadzie kościoła, lustrzanym schodom i figurom dłuta braci Fesingerów nie mogliśmy się przyjrzeć zbyt dokładnie, bo deszcz momentami padał rzęsiście.

Po zwiedzaniu kościoła na prezentacji multimedialnej zobaczyć można było prawdziwe skarby franciszkańskie. Tkaniny, naczynia liturgiczne, freski znajdujące się w trudno dostępnych miejscach np. na chórze. Autorem prezentacji jest O. Rafał Antoszczuk, któremu należą się słowa uznania za merytoryczne wsparcie, otwartość i zaraźliwą pogodę ducha.

A potem Ordo Missae – msza św. z użyciem zabytkowych szat i naczyń liturgicznych. Te przedmioty wytworzone kilkaset lat temu służą do dzisiaj, a swoim pięknem wpływają na duchowość. Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił zespół „Twoje Niebo”. Koncert na zakończenie świątecznego dnia był gorąco oklaskiwany przez licznie zgromadzonych przemyślan.

Wydarzenie objęli patronatem: Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma i Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek. Tegoroczny MDPT już za nami. Do zobaczenia za rok.

Elżbieta Rozmus – Koło Przewodników Turystycznych PTTK w Przemyslu.

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun