Opisy fotogalerii

Zamknięcie przewodnickiego sezonu turystycznego 2016 w województwie warmińsko-mazurskim

Nasze Koło obchodziło w tym roku 65 lecie działalności. Jubilleusz 65-lecia klubu i II Zlot Przewodników województwa łódzkiego był najważniejsza tegoroczną impreza organizowaną przez nasz klub. Odbył się w dniach 18-20 listopada 2016. Uczestniczyło w nim 96 gości (przewodników) z całego kraju i liczna 36 osobowa reprezentacja naszego klubu. Impreza była objęta patronatami honorowymi: Zbigniewa Rau – Wojewody Łódzkiego, Witolda Stępnia – Marszałka Województwa Łódzkiego, Hanny Zdanowskiej – Prezydenta Miasta Łodzi, Ryszarda Bonisławskiego – Senatora RP, Romana Bargieła – Sekretarza Generalnego PTTK.

Naszych gości zaprosiliśmy na trzy dni do Łodzi. Przyjechali do nas przewodnicy, a także sympatycy naszego koła z całego kraju: Białystok, Ciechanów, Częstochowa, Drawsko Pomorskie, Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Kielce, Koszalin, Lębork, Lublin, Łowicz, Malbork, Międzyzdroje, Mrągowo, Olsztyn, Otwock, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Szczecin, Tomaszów Mazowiecki, Trzebiatów, Tychy, Warszawa, Wieniec-Zalesie, Wrocław, Żyrardów. Pierwsi goście pojawili się w Łodzi już w czwartek 17 listopada. Część z odwiedzających wybrała się na piątkową poranną wycieczkę z przewodnikiem po łódzkiej Pietrynie. Wycieczki prowadzili Kamil Durka oraz Anna Musiałowicz. Oficjalny program święta rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. 

Spotkanie Jubileuszowe i uroczyste rozpoczęcie odbyło się w Urzędzie Miasta. Czterogodzinne uroczyste spotkanie jubileuszowe składało się oczywiście z tradycyjnych części: powitania, wystąpienia gości, podziękowania, wręczanie odznaczeń i dyplomów, prezentacje. Z życzeniami i prezentami dla koła łódzkiego wystąpiły delegacje kół wymienionych wyżej miast.- Żeby się żyło, żeby się wiodło, żeby się chciało, żeby się mogło – zażyczyła kolegom Urszula Gospodarek z Częstochowy. 

Artystyczną atrakcją był występ uczennic z SP 152: Oliwii Kulińskiej, Wiktorii Stępczyńskiej i Oli Wardęszkiewicz z zespołu Sposób na nutę, prowadzonego przez Annę Drzewiecką.

Podczas otwarcia jubileuszu zaprezentowaliśmy historię naszego klubu, opowiadaliśmy o rewitalizacji w Łodzi. Prezentacje poprowadzili: Elżbieta Pędziwiatr „Od jubileuszu do jubileuszu”, Łukasz Wróblewski „Łódzka Kolej Aglomeracyjna”. W czasie spotkania odbyła się prezentacja filmu „Takie miasto” i „Bogactwo miasta” ,przygotowana przez Bartosza Mielniczka, który zaprezentował temat „Rewitalizacja po łódzku”.

Wieczór spędziliśmy w restauracji "Soplicowo", gdzie nasi goście mogli spróbować jak smakują łódzkie przysmaki. Dzień zakończyliśmy nocnym zwiedzaniem Łodzi. Grę po Piotrkowskiej przygotowały: Monika Gajek, Paulina Machałowska, Anna Jóźwiak. 

Sobotni poranek przywitał nas dość szybko deszczem. W tym dniu po smacznym śniadaniu przewodnicy wyruszyli zwiedzać miasto autokarami.  Do wyboru były dwie trasy:
Grupa A: m.in. EC1, Punkt widokowy NCŁ, Archikatedra św. St. Kostki, Centralne Muzeum Włókiennictwa-Kotłownia, ART. Inkubator.
Grupa B: m.in. EC1, Punkt widokowy NCŁ, Cerkiew św. Aleksandra, MS1, Akademia Muzyczna, Willa Leopolda Kindermana.

Pierwszą grupę oprowadzała Anna Musiałowicz i Bartosz Mielniczek. Druga grupę dwie Ele, Elżbieta Pędziwiatr i Elżbieta Gapińska.

W czasie wycieczek kolejny raz podczas krótkiej przerwy grupy poznawały kulinaria Łodzi  m. in. przepyszną soliankę. 

Po powrocie do Hotelu Savoy  miała miejsce kolejna atrakcja. Wykład Piotra Tomczyka "Historia Łódzkiego Browarnictwa". Nie tylko mówiliśmy o piwie, ale także dzięki Antybrowarowi, mogliśmy piwa smakować. Sobotni wieczór to także uroczysta kolacja z muzyką, tym razem w sali restauracyjnej Hotelu Światowit.  Niedzielne to kolejny dzień atrakcji dla naszych gości i kolejne wycieczki autokarowe po mieście. Kolejne dwie trasy:
Grupa A: m.in.Centrum Dialogu, Park Ocalałych, Stacja Radegast, Cmentarz Żydowski
Grupa B: m.in. Cmentarz Stary przy ul. Ogrodowej, Park Krajobrazowy Wniesień Łódzkich, Klasztor w Łagiewnikach 

Pierwszą grupę oprowadzali: Ela Pedziwiatr, Wiktor Wołowiec i Piotr Machlański. Drugą grupę: Anna Nowalińska, Anna Drzewiecka, Ryszard Bonisławski.  Jubileusz zakończyliśmy wspólnie obiadem w Dworku przy ul. Rogowskiej.

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun