Opisy fotogalerii

XII Pielgrzymka Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego do Piekar Śląskich

Przewodnicy Turystyczni PTTK z różnych części województwa śląskiego 5 listopada br. już po raz XII pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich na coroczne spotkanie. Tradycyjnie po spotkaniu na Rajskim Placu i przejściu do bazyliki przewodnicy uczestniczyli w mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył ks. bp Adam Wodarczyk. W koncelebrze wzięli udział kapelani środowiska śląskich przewodników ks. Sławomir Młodzik (diecezja gliwicka) oraz ks. Piotr Wenzel (archidiecezja katowicka). Ksiądz biskup w swojej homilii zwrócił szczególną uwagę przewodnikom na trzy istotne wydarzenia mijającego już roku. Pierwszym była 1050 rocznica Chrztu Polski, który niewątpliwie przyczynił się do włączenia Polski w krąg ówczesnych chrześcijańskich państw Europy oraz we wspólnotę Kościoła. Drugim wydarzeniem jest obchodzony i ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia pozwalający na dogłębne poznanie największego z przymiotów Boga, jakim jest Jego Miłosierdzie. Natomiast trzecim ważnym wydarzeniem były Światowe Dni Młodzieży, w których w różny sposób przewodnicy byli zaangażowani. Biskup podkreślił jednocześnie, że Światowe Dni Młodzieży ukazały przede wszystkim powszechność Kościoła, gdyż dni te pozwoliły na spotkanie w jednym miejscu świata rzeszy młodych świadków Chrystusa pod przewodnictwem papieża. „Te trzy wydarzenia niewątpliwie były obecne w różnoraki sposób podczas pracy przewodnickiej mijającego roku turystycznego” – podkreślił biskup.

Tradycyjnie po uczcie duchowej była krótka przerwa na kawę w Centrum Pielgrzymkowym, po której w sali wykładowej Muzeum Sanktuaryjnego ks. Piotr Wenzel wygłosił wykład: „Mozaiki z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, czyli wielkie dzieła zaczynają się od otwarcia drzwi i niewypuszczania z rąk czerwonej nic". Ksiądz Piotr w przewodnicki i metodyczny sposób ukazał wystrój górnego kościoła Sanktuarium z jego niezwykłymi, pełnymi artystycznego kunsztu i głębokiej teologii, mozaikami autorstwa ojca Marko Ivana Rupnika SJ. Rozszyfrowując intrygujący tytuł wykładu ks. Piotr wskazał na główną myśl św. Jana Pawła II, która od samego początku jego pontyfikatu była powtarzana: „…abyśmy otworzyli drzwi Chrystusowi…”, a tym samym byśmy byli otwarci na innych. Natomiast druga część tematu odnosiła się do jednej z mozaik, która ukazuje Matkę Bożą w trakcie Zwiastowania trzymającą na lewej ręce kłębki czerwonych nici. Zgodnie z tradycją z tej nici Maryja tkała czerwoną zasłonę przeznaczoną do zakrycia Przybytku w świątyni jerozolimskiej. Kłębki wełny wskazują ma ziemską naturę Wcielonego Słowa. Kulminacją pielgrzymki była wspólna modlitwa i zapalenie zniczy pod pomnikiem św. Jana Pawła II, znajdującym się przy wejściu na piekarską Kalwarię.

Już teraz zapraszamy wszystkich przewodników na XIII Pielgrzymkę, która zaplanowana została na 4 listopada 2017 r.

Tekst i foto: Adam Lapski

XII Pielgrzymka Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego do Piekar Śląskich
XII Pielgrzymka Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego do Piekar Śląskich Przewodnicy Turystyczni PTTK z różnych części województwa śląskiego 5 listopada br. już po raz XII pielgrzymowali do… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun