Opisy fotogalerii

8-29.01.2017r Karnawałowy Bal Przewodnicki z okazji 18 urodzin Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK

Od 1 lipca 1997 roku zaczęła obowiązywać ustawa o usługach turystycznych. Przewodnicy jako grupa zawodowa zostali podporządkowanie wojewodzie. Aby posiadać większą siłę reprezentacji Pomorskie środowiska przewodnickie w 7grudnia 1998 roku powołały Pomorską Federację Przewodnicką PTTK. Od tej chwili minęło już 18 lat. Kilka razy zmieniano przepisy dotyczące przewodnictwa, ale przewodnicy pomorscy trzymają się razem.

Nasza organizacja osiągnęła pełnoletniość. 7 grudnia 2016 był tort i życzenia, ale tak piękną uroczystość należało uczcić czymś ekstra, na przykład Balem Przewodnickim. Ponieważ przewodnicy muszą mieć choć odrobinę talentu aktorskiego postanowiono, że będzie to bal kostiumowy. Zorganizowania balu podjęło się Koło Przewodników w Lęborku. Spotkaliśmy się w sobotę 28 stycznia po południu, w Mechelinkach nad Zatoką Pucką. Miejscem Balu i noclegu był zabytkowy obiekt z lat 30 XX wieku - Dworek SPA „Osada Wędrowca”. Zwiedzanie dworku było tylko początkiem bogatego programu krajoznawczego. Przed zabawą wyruszyliśmy na zwiedzanie Mechelinek. Zobaczyliśmy fragment rezerwatu „Mechelińskie Łąki”, przystań rybacką i molo.

O godzinie 18:30 zaczął się BAL.

Pojawiły się różne postacie w strojach z minionych epok. Zanim zaczęły się tańce okolicznościową laudację wygłosiła przewodnicząca PFP Barbara Ząbczyk-Chmielewska, na jej ręce koło przewodników z Pucka zamiast jubileuszowego tortu przekazało własnoręcznie wykonany sękacz, który został podzielony i skonsumowany. Oprawę muzyczną zapewnił D.J. „Zibi”, Zbyszek Bąkowski. Wodzirejem imprezy był Jasiu Kiśluk, który przebrany za duchownego prowokował wszystkich do zabawy i zachęcał do realizacji przewodniego hasła balu, które brzmiało „Jak Oni dmuchają”.

Konkurs strojów wygrali piraci, drugie miejsce zajęli neandertalczycy, trzecie para Szkotów, a czwarte ludzie żywcem wyjęci z planu filmu „Wielki Gatsby” Co jakiś czas tańce były przerywane wspólnym śpiewaniem piosenek turystycznych przy gitarowym akompaniamencie Tadka Krawczyka (głównego organizatora imprezy). Zabawa zakończyła się po godzinie 4:00.

Rano po pysznym śniadaniu przejechaliśmy do Rewy, gdzie Krysia Szymańska, podobnie jak poprzedniego dnia przybliżała nam uroki Gminy Kossakowo, tym razem Rewy. Obejrzeliśmy Aleję Zasłużonych Ludzi Morza, Krzyż Morski, oraz postawiliśmy nogę na Szpërku (czyli na Cyplu Rewskim).

Humory i pogoda dopisywały. Pojawiły się głosy by Bal stał się imprezą cykliczną.

Pożywiom, uwidim.

P.S. Jednym z gości naszego balu był profesor Czesław Tumielewicz. Fakt ten natchnął go do stworzenia obrazu "Karnawałowy bal przewodników w Mechelinkach 2017, akryl na płótnie (60x81cm)

tekst i zdjęcia I. Krawiec

8-29.01.2017r Karnawałowy Bal Przewodnicki z okazji 18 urodzin Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK
8-29.01.2017r Karnawałowy Bal Przewodnicki z okazji 18 urodzin Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK Od 1 lipca 1997 roku zaczęła obowiązywać ustawa o usługach turystycznych. Przewodnicy jako grupa zawodowa zostali podporządkowanie wojewodzie. Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun