Opisy fotogalerii

„Przejdź na drugą stronę miasta”

- pod takim hasłem odbyły się w dniu 21 lutego 2017 roku obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Przemyślu.

Tegoroczna propozycja zwiedzania nie obejmowała animacji jednego obiektu - jak w latach ubiegłych – ale skupiała w sobie 11 najcenniejszych zabytków dzielnicy Zasania: Pomnik Orląt Przemyskich, Budynek Partii Socjalno – Demokratycznej, opactwo Benedyktynek, XVI-wieczną pocztę konną, synagogę Żydowską, cerkiew ojców Bazylianów, willę arcyksięcia Ferdynanda, kościół księży Salezjanów, dom Ryszarda Siwca, zespół koszarowy Twierdzy Przemyśl, Archiwum Państwowe.

Zaczynając ze Starego Miasta, a dokładnie z podziemnej trasy turystycznej, 22 przewodników przeprowadzało mieszkańców na drugą stronę Sanu, jednocześnie swoimi opowieściami przenosząc ich w nieco inny od codziennego świat. Co ciekawe, dwa z przedstawianych obiektów kryły w sobie niespodzianki. W kościele księży Salezjanów została przygotowana wystawa w oparciu o materiały z Archiwum Kościoła i Zakładu Salezjańskiego w Przemyślu pt: „DZIEŁO SALEZJAŃSKIE NA PRZEMYSKIM ZASANIU” – jej autorem był jeden z naszych przewodników, pan Piotr Michalski. W Archiwum Państwowym zaś mogliśmy podziwiać m.in. najcenniejsze i najstarsze dokumenty pochodzące z XIII wieku, które również były przedstawione w formie wystawy oraz duży zbiór archiwalnych fotografii – to wszystko dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Anny Nowak. Mimo deszczowej pogody frekwencja dopisała i łącznie około tysiąca osób wzięło udział we wtorkowym zwiedzaniu oraz obchodach Międzynarodowego Dnia Przewodnika – wszystkim tym osobom serdecznie dziękujemy!

Wieczorna część obchodów odbyła się w formie konferencji w Hotelu „GLORIA” pt: „Przemyśl moje miasto”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wszyscy, którzy przez te dziesięć lat bezinteresownie pomagali nam ulepszać i uatrakcyjniać nasze święto. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas prezentacja z wspominkami wcześniejszych edycji była dla nich miłą niespodzianką. Warto tutaj nadmienić, iż w dotychczasowych edycjach zaangażowanych było łącznie ok. 240 osób z ponad 60 podmiotów!

Tegoroczna X Jubileuszowa edycja Dnia Przewodnika zorganizowana w naszym mieście przez Koło Przewodników Turystycznych PTTK to niewątpliwie sukces będący połączeniem współpracy, przychylności i sympatii wielu wspaniałych osób oraz instytucji. To właśnie dlatego obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego miały tak ciekawą oprawę, niesamowite widowiska, interesujące wystawy.

W imieniu Zarządu Koła Przewodników oraz wszystkich przewodników składam podziękowania Panu Robertowi Chomie – Prezydentowi Miasta Przemyśla oraz Panu Janowi Pączkowi - Staroście Przemyskiemu za obejmowanie patronatem honorowym naszych obchodów i finansowe wsparcie.

Serdecznie dziękujemy także wszystkim, którzy choćby w minimalnym stopniu przyczyniali się do uświetnienia naszych obchodów, a których nie sposób wymienić. Podziękowania należą się również PRZEWODNIKOM, którzy ambitnie angażowali się w te uroczystości, poświęcali swój wolny czas i co najważniejsze – wciąż są tak samo niestrudzeni, co niewątpliwie zapowiada kolejne ekscytujące edycje Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Przemyślu.

Oprac. Marzena Opaluch
Zdjęcia: P. Michalski, J. Szwic, J. Wojtasiewicz.

„Przejdź na drugą stronę miasta”
„Przejdź na drugą stronę miasta” Pod takim hasłem odbyły się w dniu 21 lutego 2017 roku obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Przemyślu. Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun