Opisy fotogalerii

Relacja z VII Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych

W dniach 10 - 12 lutego 2017 roku w Opolu odbyło się VII Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych. Tematem wiodącym był: "Folklor i etnografia w pracy przewodnika turystycznego".

Organizatorami Forum byli: Komisja Przewodnicka Zarządu głównego PTTK, Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK, Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego w Opolu i Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów PTTK im. księcia Jana Dobrego w Opolu. Bazą noclegową oraz miejscem obrad był Hotel Festival w Opolu, który udostępnił też uczestnikom swoje Centrum Rekreacji z krytym basenem, salą fitness oraz innymi atrakcjami.

Uroczystego otwarcia Forum dokonał prezes Oddziału Regionalnego PTTK Śląska Opolskiego w Opolu kol. Lucjusz Bilik, który przywitał uczestników oraz zaproszonych gości w osobach marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły oraz prezesa Zarządu Głównego PTTK kol. Romana Bargieła. Na Forum zainaugurowano również obchody sześćdziesięciolecia istnienia Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK. Na sali obecni byli wszyscy członkowie Komisji Przewodnickiej ZG PTTK aktualnie sprawujący swoją funkcję oraz przedstawiciele Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK ze wszystkich województw w których istnieją samorządy przewodnickie. Na obchody zaproszono byłych przewodniczących Komisji Przewodnickiej ZG PTTK, lecz reprezentował ich tylko kol. Stanisław Kawęcki gdyż pozostali nie mogli wziąć udziału z różnych przyczyn osobistych. Nieobecni na uroczystości: Wojciech Milicz, Jan Wacław Derejczyk i Elżbieta Strzępek wystosowali do zgromadzonych listy pełne ciepłych i serdecznych słów w związku z jubileuszem. Po wystąpieniach zaproszonych gości, za sprawą kol. Zbigniewa Kreska i jego wykładu: "Rola Komisji Przewodnickiej ZG PTTK w kształtowaniu postawy przewodnika turystycznego 1957 - 2017" przenieśliśmy się w czasy minione aby zobaczyć retrospekcję tych sześćdziesięciu lat. Oj, co po niektórym łezka się w oku zakręciła.

Po przerwie kawowej rozpoczął sie panel wykładowy poprowadzony przez etnografa mgr Elżbietę Grocholską-Wijas. Po zakończeniu panelu obiadokolacja i oczywiście jeszcze nie koniec atrakcji: wieczorny spacer po Opolu z motywem "Stolica Polskiej Piosenki Nocą". Ci którzy nie zdecydowali się na spacer spontanicznie zorganizowali w holu hotelowym wieczór gitarowy z piosenką turystyczną.

W drugim dniu Forum uczestnicy zaraz po śniadaniu udali sie do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach. Tam wysłuchano ciekawych wykładów związanych z kulturą i tradycją ludową, było też trochę o modzie czyli stroje ludowe na przestrzeni kilkuset lat. Były także zajęcia praktyczne w postaci robienia pisanek tradycyjnymi ludowymi metodami: za pomocą wosku i kolorowych barwników. Tu były "niezłe jaja" bo każdy z uczestników malował je własnoręcznie i było przy tym co niemiara śmiechu. Zwiedziliśmy też skansen jeszcze w zimowej scenerii, podziwiając kunszt dawnych budowniczych drewnianych obiektów: zagród chłopskich ale też młyna, szkoły czy kościoła. Kolejnym punktem programu był przejazd do jednej z opolskich wsi, gdzie braliśmy udział w korowodzie zwanym "wodzeniem niedźwiedzia" czyli jednej z tradycji karnawałowych kultywowanych na Opolszczyźnie.

Po powrocie do hotelu rozpoczęła sie kolejna sesja wykładów poświęconych zwyczajom i obrzędom ludowym. Następnie odbyły się trzy panele dyskusyjne poświęcone problemom współczesnego przewodnictwa. Tematy paneli to: "Problemy przewodnictwa górskiego"," Przewodnictwo turystyczne dwa lata po deregulacji" oraz "Jakość usług przewodnickich". Czas poświęcony na dyskusję i wymianę poglądów przez uczestniczących w trzech grupach przewodników zaowocował zebraniem wielu wniosków, które zostaną przekazane władzom PTTK w celu usprawnienia pracy przewodników zrzeszonych w strukturach Towarzystwa.

Po tak pracowitym dniu przyszła chwila relaksu, czyli uroczysta kolacja i wspaniała biesiada przewodnicka do białego rana.

W trzecim dniu po śniadaniu rozpoczął sie kolejny cykl wykładów a po nim podsumowanie i zakończenie imprezy. W VII Forum uczestniczyło 104 przewodników turystycznych reprezentujących wszystkie zakątki naszego kraju. W czasie całej imprezy towarzyszyła nam wystawa, składająca się z dwunastu plansz, poświęcona przewodnictwu turystycznemu w PTTK, która miała tu swoją inaugurację. Wystawa ta będzie eksponowana rotacyjnie na terenie całego kraju.

Ostatnim punktem programu był spacer po mieście i wizyta w Muzeum Polskiej Piosenki.

VII Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych przybliżyło nam wiele aspektów związanych z folklorem i etnografią w pracy przewodnickiej, było też okazją do wymiany doświadczeń w gronie osób z branży turystycznej a także do spotkania na gruncie towarzyskim Koleżanek i Kolegów przewodników. Następne Forum już za rok!

Relację przygotował
Jacek Delert
Fot. Monika Kowalczyk

Relacja z VII Ogólnopolskiego  Forum Przewodników Turystycznych
Relacja z VII Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych W dniach 10 - 12 lutego 2017 roku w Opolu odbyło się VII Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych. Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun