Opisy fotogalerii

XXI Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników PTTK

SPRAWOZDANIE
z XXI OGÓLNOPOLSKIEGO ZLOTU NIZINNEGO PRZEWODNIKÓW PTTK
Ponidzie 12-14 maja 2017 r.

Podczas VI Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych, które odbyło się w Chęcinach-Rzepce w 2016 r., zaprezentowane były filmy poświęcone przyrodzie regionu świętokrzyskiego autorstwa Bogusława Sępioła. Spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem a szczególnie część poświęcona przyrodzie Ponidzia. W związku z tym Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego zaproponował aby kolejny Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników PTTK zorganizować właśnie na Ponidziu, w maju 2017 r. Zarząd Samorządu w Kielcach powołał w tym celu zespół organizacyjny w składzie: Robert Kamiński i Zbigniew Pawlik z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Kazimierz Micorek i Paweł Jachowicz z Kielc. Organizatorzy, chcąc wzbogacić formułę zlotu i jednocześnie pokazać różnorodność form turystyki jakie można uprawiać na Ponidziu, zaproponowali oprócz tradycyjnej trasy autokarowej, zorganizowanie tras: rowerowej i kajakowej. Propozycja została zaakceptowana przez KSPT i Komisję Przewodnicką ZG PTTK a datę ustalono na 12-14 maja 2017 r. Bazą zlotu został Hotel Gromada w Busku-Zdroju.

Głównymi organizatorami zlotu byli: Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego, Powiat Buski, Powiat Pińczowski, Miasto i Gmina Busko-Zdrój oraz Miasto i Gmina Pińczów. Grono współorganizatorów stanowili: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe, Gmina Nowy Korczyn, Uzdrowisko Busko-Zdrój, Lokalna Organizacja Turystyczna "Moc Ponidzia", Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Oddział Świętokrzyski PTTK im. St. Jeżewskiego w Ostrowcu Św. oraz Studenckie Koło Przewodników Świętokrzyskich w Warszawie.

Niestety, pogoda pokrzyżowała plany organizatorów. Niskie temperatury i długotrwałe deszcze doprowadziły do wylania Nidy i znacznego opóźnienia wegetacji roślin. Nie zakwitły storczyki, które miały być jedną z atrakcji zlotu. Aura odstraszyła rowerzystów i kajakarzy tak, że nikt nie zgłosił się na trasę rowerową i kajakową hotelową. Tylko siedmioosobowa grupa śmiałków z SKPŚ, dotrzymując tradycji Rajdów Świętokrzyskich Politechniki Warszawskiej uruchomiła trasę biwakową. Dwóch z nich: Michał Olczak i Ryszard Kielak, pomimo wysokiego stanu wód Nidy, przepłynęli całą trasę spływu - od Chrobrza do Brzostkowa nad Wisłą. Już 11 maja, w godzinach wieczornych, w Hotelu Gromada w Busku-Zdroju zameldowała się jedenastoosobowa grupa uczestników i organizatorów. Również w tym czasie dotarli do Chrobrza pierwsi uczestnicy trasy biwakowej.

12 maja o godz. 09:00 rozpoczął swoje prace sekretariat zlotu, który tworzyły Kol. Małgorzata Góralska, Marianna Micorek i Jadwiga Pawlik. Sprawnie i miło rejestrowały uczestników zlotu, wydając im identyfikatory i torby z materiałami krajoznawczymi, które przygotowali miejscowi współorganizatorzy. Zdrożeni przewod-nicy, po trudach podróży, chętnie zjedli posiłek regionalny, serwowany w Restauracji "Sekrety Buska".

Inauguracja XXI Ogólnopolskiego Zlotu Nizinnego Przewodników PTTK odbyła się o godz. 15:00 w sali koncertowej Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju, która tworzy wspaniały klimat klasycystycznego zabytku. Poprzedziła ją prezentacja multimedialna autorstwa Kol. R. Kamińskiego zatytułowana "Na Ponidziu wiosna trwa..." w której przedstawiono najciekawsze walory przyrodnicze i kulturowe Ponidzia. Następnie Koledzy: Jacek Delert - wiceprzewodniczący Komisji Przewodnickiej ZG PTTK i Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK oraz Kazimierz Micorek – prezes Zarządu Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego przywitali przybyłych gości i uczestników zlotu. Ciepłe słowa do obecnych skierowali też gospodarze imprezy: Sekretarz Powiatu Buskiego Pan Jarzy Służalski , Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Pan Henryk Radosz oraz Pan Marcin Nurek Dyrektor Sanatorium Marconi. Następnie Kol. Wojciech Napiórkowski - członek Głównego Sady Koleżeńskiego PTTK i Jacek Delert wręczyli organizatorom dyplomy z podziękowaniem za wkład pracy i organizację zlotu. Część krajoznawczą zlotu rozpoczął Pan Dariusz Kalina - wybitny historyk regionalista, autor ponad 70 publikacji książkowych o regionie świętokrzyskim, który w ostatnim czasie opublikował 4 książki o Busku-Zdroju. Przedstawił on rys historyczny Buska i jego okolic od czasów najdawniejszych po współczesność. Ponieważ tego dnia pogoda okazała sie łaskawa i po południu nawet wyjrzało słońce, uczestnicy zlotu udali się na zwiedzanie Buska-Zdroju: od parku zdrojowego, przez dzielnicę willi i sanatoriów, aleję Mickiewicza do rynku, następnie do pozostałości klasztoru norbertanek i kościoła św. Leonarda.

Wieczorem odbyła sie uroczysta kolacja, podczas której przewodnicy bawili się i śpiewali piosenki turystyczne przy akompaniamencie gitary.

Kolejny dzień zlotu, nomen omen 13 maja, okazał się pochmurny i deszczowy. W przerwach miedzy opadami przewodnicy zwiedzili najcenniejsze zabytki i miejsca Ponidzia. Były to kolejno: XVI wieczny, drewniany kościół pw. św. Stanisława w Chotelku Zielonym; Rezerwat stepowy Skorocice; romańsko-gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Zagości, przeznaczony dla zakonu Joannitów; fundowany przez Jana Długosza w XV w. kościół pw. św. Bartłomieja. Nieco dłużej uczestnicy zlotu zabawili w Wiślicy. Zwiedzili tutaj bazylikę pw. Narodzenia NMP należącą do słynnej serii ekspiacyjnej fundacji Kazimierza Wielkiego a w jej podziemiach pozostałości dwóch wcześniejszych kościołów wiślickich ze słynna płytą orantów z XII w.; XV-wieczny Dom Długosza oraz pozostałości kościoła pw. św. Mikołaja z przełomu X/XI w. przy którym znajduje się kontrowersyjna, rzekoma misa chrzcielna. Wiślicę opuszczaliśmy w strugach deszczu i tylko na chwilę zatrzymaliśmy się w Czarkowach, przy cmentarzu z I woj. światowej aby przypomnieć wydarzenia bohaterskich walk Legionów Polskich. Następnie udaliśmy się do Nowego Korczyna, ulubionego miasta Władysława Jagiełły. Tu zwiedziliśmy dawny kościół franciszkański i farny pw. Świętej Trójcy. Tymczasem aura stała sie łaskawsza na tyle, że pod koniec dnia przestało padać a spomiędzy chmur wyjrzało nawet słońce. Późnym popołudniem uczestnicy zlotu przybyli na plac rekreacyjny położony w pobliżu ruin nowokorczyńskiej synagogi. Byli tu nasi już kajakarze, którzy nieopodal Nidy rozbili swój biwak. Wszystkim dobrze zrobiła gorąca grochówka i kiełbaski z grilla, które osobiście serwował wójt gminy Nowy Korczyn Pan Paweł Zagaja. Pokrzepieni gorącym posiłkiem chętnie wzięliśmy udział w koncercie "muzyki z krainy łagodności", który odbył się w ramach Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona. Gwiazdą koncertu był zespół "U studni", który powstał po rozpadzie Starego Dobrego Małżeństwa oraz poeta Adam Ziemianin, autor wielu wierszy, które stały się słowami nastrojowych piosenek, chętnie śpiewanych na turystycznych szlakach. Późnym wieczorem wróciliśmy do Buska gdzie po obiadokolacji znów miło spędziliśmy czas przy piosenkach i gitarze na której przygrywał Kol. Paweł Jachowicz. Wieczorem odwiedził nas Pan Jacek Kowalczyk Dyrektor Departamentu, Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, który od lat jest wielkim przyjacielem przewodników i zawsze pomaga przy organizacji imprez przewodnickich. W ten deszczowy dzień indywidualna trasę rowerową przebyli biwakowicze z SKPŚ Kol. Anna Romańczak i Marian Ogrodnik, który za wytrwałość i poświecenie należą się słowa uznania.

Niedziela 14 maja była ostatnim dniem zlotu. Tym razem pogoda nie zawiodła i przez cały dzień świeciło piękne słońce, jak to zwykle bywa wiosną na Ponidziu. Ponieważ storczyki nie zakwitły, organizatorzy zrezygnowali z odwiedzenie Rezerwatu Wroni Dół a zamiast tego wyświetlony został film autorstwa Bogusława Sepioła pr.: "Storczyki świętokrzyskie", który wzbudził szerokie zainteresowanie przewodników. Po projekcji udaliśmy się w objazd, na trasie którego znalazły się: "Ogród na rozstajach" w Młodzawach Małych, w którym Państwo Zofia i Tadeusz Kurczyna zgromadzili ponad 2000 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych a jego nastrojowe alejki, klomby i oczka wodne są ukojeniem po trudach zwiedzania Ponidzia; Stadnina Koni Arabskich w Michałowie - największa tego typu placówka w kraju, w której hoduje sie konie najczystszej krwi. Tutaj największe zainteresowanie wzbudził przepęd klaczy wraz ze źrebiętami, od których trudno było oderwać wzrok; Pińczów i jego zabytki były ostatni punktem programu krajoznawczego zlotu. Zwiedziliśmy tu Muzeum Regionalne, mieszczące się w dawnym klasztorze dominikańskim oraz świeżo wyremontowaną synagogę, po której oprowadzał nas dyrektor muzeum, Pan Jerzy Znojek.

I tak na godz. 14:00 dotarliśmy do Hotelu Gromada w Busku-Zdroju, gdzie po obiedzie nastąpiło oficjalne zamkniecie zlotu. Kol. Kazimierz Micorek i Jacek Delert podziękowali uczestnikom za udział, a organizatorom za pracę włożoną w przygotowanie imprezy. W zlocie wzięło udział 70 przewodników z różnych zakątków naszego kraju: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Bielska-Białej, Katowic, Tychów, Bytomia, Skierniewic, Brzegu, Zawiercia, Sosnowca, Giżycka, Ciechanowa, Pszczyny i oczywiście z regionu świętokrzyskiego: Kielc, Ostrowca Św., Starachowic, Skarżyska i Sandomierza.

Po zakończeniu zlotu do organizatorów ustawiła się długa kolejka uczestników, którzy dziękowali za ciekawy program, sprawną organizację i miłą atmosferę jaka towarzyszyła przez te trzy dni. I fakt ten chyba w najlepszy sposób wyraża opinię o XXI Ogólnopolskim Zlocie Nizinny Przewodników PTTK Ponidzie 2017 r.

Robert Kamiński
Sekretarz Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK
Województwa Świętokrzyskiego

XXI Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników PTTK
XXI Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników PTTK Podczas VI Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych, które odbyło się w Chęcinach-Rzepce w 2016 r., zaprezentowane były filmy… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun