Opisy fotogalerii

XIII Pielgrzymka Przewodników PTTK województwa śląskiego do Piekar Śląskich

W sobotę 4 listopada 2017 r. przy pięknej jesiennej pogodzie przewodnicy PTTK województwa śląskiego spotkali się na XIII Pielgrzymce Przewodników u stóp cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Nowością pielgrzymki było piesze dojście pielgrzymów do Piekar z trzech kierunków. Pierwsza grupa pod przewodnictwem kol. Swietłany Koniuszewskiej wędrowała z Sosnowca przez Siemianowice Śląskie, druga grupa prowadzona przez kol. Jerzego Wrodarczyka szła od Radzionkowa, natomiast trzecia kierowana przez kol. Sławomira Hanca przyszła z Bytomia.

Tradycyjną zbiórką przewodnickich pątników był Rajski Plac skąd o godz. 11 wszyscy przeszli do bazyliki na Mszę świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. bp Adama Wodarczyka, sufragana diecezji katowickiej. W koncelebrze tradycyjnie udział wzięli kapelani środowiska śląskich przewodników ks. Sławomir Młodzik (diecezja gliwicka) oraz ks. Piotr Wenzel (archidiecezja katowicka). Ksiądz biskup w swojej homilii nawiązał do obchodów 100. lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, która powinna być dla nas wzorem wiary, pokory, posłuszeństwa i miłości. W pracy przewodnickiej niejednokrotnie prowadzimy grupy nie tylko do miejsc ważnych i historycznych, ukazując najciekawsze zabytki, ale prowadzimy również do miejsc świętych, szczególnych. Te miejsca, jak i postawa przewodnika niejednokrotnie stają się świadectwem naszej wiary wobec tych, których prowadzimy. Nasze całe życie jest – wskazał biskup, ciągłym wędrowaniem, pielgrzymowaniem, podejmowaniem ciągle na nowo trudu, który pozwala nam otwierać się na życie i spoglądać na siebie i innych z innej perspektywy. Pielgrzymowanie jest nie tylko fizycznym pokonywaniem drogi do wyznaczonego miejsca, ale jest także podążaniem w głąb samego siebie. Pielgrzymowanie – podsumował biskup jest przede wszystkim podążaniem do Sacrum i odkrywaniem rzeczywistości Boga, który jest i powinien być dla nas wierzących Drogą, Prawdą i Życiem.

Zwyczajowo po liturgii Eucharystycznej nastąpiła krótka przerwa na kawę i swojski śląski kołocz w Centrum Pielgrzymkowym, po której w sali wykładowej Muzeum Sanktuaryjnego kol. Adam Lapski z chorzowskiego Koła Przewodników Turystycznych zaprezentował wybrane sanktuaria i kościoły środkowej Jury. W prezentacji multimedialnej przybliżył m.in. sanktuaria maryjne w Ogrodzieńcu, Podzamczu, Pilicy Biskupicach, Żarkach Leśniowie, Lelowie oraz w Myszkowie Mrzygłodzie. Z pośród jurajskich kościołów zaprezentował m.in. kościoły w Żarkach, Niegowej, czy Kroczycach. Kulminacją pielgrzymki była wspólna modlitwa i zapalenie zniczy pod pomnikiem św. Jana Pawła II znajdującym się przy wejściu na piekarską Kalwarię, której przewodniczył ks. Sławomir Młodzik.

Już teraz zapraszamy wszystkich przewodników na XIV Pielgrzymkę, która zaplanowana została na 3 listopada 2018 r.

Tekst i foto: Adam Lapski, Koło Przewodników Chorzów

XIII Pielgrzymka Przewodników PTTK województwa śląskiego do Piekar Śląskich
XIII Pielgrzymka Przewodników PTTK województwa śląskiego do Piekar Śląskich W sobotę 4 listopada 2017 r. przy pięknej jesiennej pogodzie przewodnicy PTTK województwa śląskiego spotkali się na… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun