Opisy fotogalerii

Otwarcie sezonu przewodnickiego 2019 na Warmii i Mazurach

Coroczną tradycją warmińsko-mazurskich przewodników PTTK jest wspólne otwieranie i zamykanie sezonu przewodnickiego, organizowane przez Samorząd Przewodnicki PTTK woj. warmińsko-mazurskiego. Tym razem wspólne spotkanie warmińsko-mazurskich przewodników PTTK w weekend, 6-7 kwietnia 2019 r. zorganizowali przewodnicy z Koła Przewodników i Pilotów w Elblągu. W otwarciu sezonu przewodnickiego uczestniczyli także przewodnicy z Olsztyna, Giżycka, Kętrzyna, Białegostoku i Malborka oraz gościnnie z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników i Pilotów w Ostródzie.

Wypełnioną zwiedzaniem sobotę rozpoczęliśmy w Pasłęku, gdzie na dojeżdżających pociągiem przewodników z Olsztyna, Kętrzyna i Giżycka, czekali już elblążanie. Niespodzianką na rozpoczęcie był tym razem pokaz 300-letnich organów Hildebrandta w pasłęckim kościele św. Bartłomieja. Organista Jacek Matukiewicz odsłonił wszystkie tajemnice tego unikalnego instrumentu. Prowadzeni przez kol. Leszka Marcinkowskiego z Elbląga wyruszyliśmy na autokarowy objazd okolicznych atrakcji turystycznych. W Kwitajnach dzięki uprzejmości sołtys Małgorzaty Stanisławskiej wyjątkowo mogliśmy zajrzeć do zamkniętego dla zwiedzających pałacu rodu von Doenhoff. Nie zabrakło wizyty w pięknie odrestaurowanym kościele Chrystusa Króla. Następnym punktem był bardzo rzadko odwiedzany, zaszyty głęboko w lesie, pseudomegalityczny cmentarz rodu zu Dohna w Markowie. Licząca tylko dwa groby nekropolia budzi zainteresowanie nawiązaniem do dawnych przedchrześcijańskich pochówków. Tak jak wyjątkowy jest cmentarz w Markowie, tak samo wyjątkowa jest cerkiew grekokatolicka w Godkowie. W tej wsi zrealizowano ogromne przedsięwzięcie przeniesienia zrujnowanej cerkwi z Kupnej w Bieszczadach. Wysiłek proboszcza i wiernych zaowocował pojawieniem się na ziemi elbląskiej nietypowego obiektu sakralnego.

Po przerwie obiadowej w Dolinie Sadosiów w Dobrym przyszedł czas na pałace Dohnów. Odwiedziliśmy wielki plac budowy w Gładyszach. Na miejscu spalonego w 1986 r. obiektu wyrasta właśnie jego rekonstrukcja. Wkrótce ta wieś folwarczna znów będzie cieszyć się dawnym blaskiem szlacheckiej rezydencji. Sąsiedni pałac w Słobitach jeszcze nie ma tyle szczęścia i wciąż stoi zrujnowany. Niemniej warte uwagi jest efektowne założenie pałacowo-parkowe, szczególnie usytuowany przed pałacem staw, symetrycznie przedzielony mostem. Zwiedzanie zakończyliśmy wizytami w dwóch kościołach. W Pomorskiej Wsi, podziwialiśmy wspaniale dekorowany strop z przedstawieniem Sądu Ostatecznego. Położony na stokach Wysoczyzny Elbląskiej kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przezmarku góruje nad dużo niżej położonymi Żuławami. Z jego wieży rozciąga się widok na dziesiątki kilometrów. Dzień zakończył się wieczorem przewodnickim w Hotelu Galeona w Elblągu.

Niedzielę przewodnicy rozpoczęli śniadaniem o świcie. Podróżując do Gdańska przejechaliśmy świeżo wyremontowanym i unowocześnionym odcinkiem drogi krajowej nr 7. W Gdańsku na brzegu Motławy czekał na nas statek Elwinga, który zabrał nas na ośmiogodzinny rejs z Gdańska do Elbląga. Na pokładzie warmińsko-mazurscy przewodnicy PTTK mieli okazję do spotkania z przewodnikami z Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku. Podczas rejsu pokaz pracy przewodnika na statku wykonał kol. Leszek Marcinkowski, znakomicie wypełniając czas różnorodnymi opowieściami związanymi z trasą. Wyruszając z Gdańska przepłynęliśmy dwie śluzy Przegalinę i Gdańską Głowę, rzeki Wisłę, Szkarpawę i Elbląg oraz wody Zalewu Wiślanego. Jak na Żuławy przystało mieliśmy okazję podziwiać budowle hydrotechniczne na szlaku, jak śluzy czy mosty zwodzone, wraz z jedynym czynnym mostem obrotowym kolei wąskotorowej w Rybinie.

Wspaniale dopisała pogoda, piękne kwietniowe słońce przygrzewało przez cały czas. Wszyscy w znakomitych humorach huraganem braw podziękowali kol. Leszkowi Marcinkowskiemu i przewodnikom z Elbląga za zorganizowanie przewodnickiego otwarcia sezonu 2019. Na koniec kol. Aleksander Puszko z Kętrzyna zaprosił wszystkich na zamknięcie sezonu przewodnickiego, które odbędzie się 19-20 października 2019 r. w Kętrzynie. Okazją do spotkania właśnie w tym ośrodku przewodnickim będzie jubileusz kętrzyńskiego Koła Przewodników Terenowych PTTK.

Tekst: kol. Andrzej Bobrowicz
Zdjęcia: kol. Andrzej Bobrowicz i kol. Adam Grabowski

Otwarcie sezonu przewodnickiego 2019 na Warmii i Mazurach
Otwarcie sezonu przewodnickiego 2019 na Warmii i Mazurach Coroczną tradycją warmińsko-mazurskich przewodników PTTK jest wspólne otwieranie i zamykanie sezonu przewodnickiego… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun