Opisy fotogalerii

XIII Przewodnickie „Spotkania przy miedzy” – Chrzanów 2019

Już po raz trzynasty przewodnicy z Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. prof. Zdzisława Krawczyńskiego w Chrzanowie zaprosili swoich przyjaciół na coroczne „Spotkania przy miedzy”. W sobotę, 6 kwietnia 2019 r. frekwencja dopisała i na miejsce zbiórki – Plac 1000-lecia zjawiły się autokary z Katowic i Krakowa. Byli również koledzy z Sosnowca, Tychów, Krzeszowic którzy przyjechali własnymi samochodami. Jak zawsze nad całością czuwał niezastąpiony kol. Krzysztof Hudzik wspomagany m.in. przez kol. Ryszarda Lenika.

Zdjęcie pod pomnikiem 1000-lecia potwierdza wcześniej podaną informację o ilości uczestników. Następuje przydział miejscowych znawców z krajoznawstwa Chrzanowa i okolic. Grupie katowickiej towarzyszy wcześniej dobrze nam znany kol. Piotr Grzegorzek. Pierwszy punkt zwiedzania to pokaz byłej dumy Zakładów „Fablok” – lokomotywy, którą wyprodukowano znaczną ilość i która stanowiła o naszej komunikacji kolejowej w Polsce. Kol. Jurek Wrodarczyk okazał się prawdziwym znawcą spraw technicznych lokomotywy i z ogromną cierpliwością tłumaczył zawiłości techniczne.

Kolejny punkt to kamieniołom „Morskie Oko” – mały, ale jakże ciekawy z powodu szaty roślinnej. Pan Piotr wynajdywał dopiero co kiełkujące roślinki, tłumacząc ich charakterystykę. Duże wrażenie zrobiła sylwetka kościoła pw Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Kolejna atrakcja to spacer przez Las Rozpontowa z kwitnącymi już wiosennymi kwiatami. Była to gratka dla fotografów. Wspinanie się w promieniach wiosennego słońca trochę nadwyrężyła naszą kondycję fizyczną, a to co zobaczyliśmy, było godne wysiłku – ogromny kamieniołom skały dolomitowej Żelatowa. Tu aparaty poszły w ruch, bo widok był przecudny.

Następny obiekt to znany nam już z wcześniejszych „Spotkań przy miedzy” cmentarz żydowski i nowość – zapomniany cmentarz z okresu I wojny światowej. Zbliżała się pora obiadowa i szybki spacer do Trzebini Górki na smaczny sobotni obiad w OHP.

Na miejscu kol. Piotr Grzegorzek zaprezentował prelekcje „Gdzieś w Powiecie Chrzanowskim”, a kol. inż. Bronisław Piwczyk „100-lecie Fabloku”. Przy kawie kol. Ryszard Ziernicki zaprezentował organizowane imprezy przewodnickie po drugiej stronie miedzy. Na zakończenie otrzymaliśmy bogate materiały krajoznawcze.

Wielki dzięki za XIII Przewodnickie „Spotkania przy miedzy” składamy kol z Chrzanowa pod kierunkiem kol. Krzysztofa Hudzika". Impreza była super!

Tekst: kol. Ryszard Ziernicki
Zdjęcia: kol. Julian Ślusarczyk

XIII Przewodnickie „Spotkania przy miedzy” – Chrzanów 2019
XIII Przewodnickie „Spotkania przy miedzy” – Chrzanów 2019 Już po raz trzynasty przewodnicy z Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. prof. Zdzisława Krawczyńskiego w Chrzanowie zaprosili… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun