Opisy fotogalerii

37. Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK

Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK, który odbył się 21-25 sierpnia 2019 r., zorganizowali z dużym zaangażowaniem członkowie Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK Ziemi Kłodzkiej. Hasło imprezy brzmiało: „Ziemia Kłodzka – Perła w Koronie Sudetów”.

W rajdzie wzięło udział ponad 260 osób, głównie przewodników turystycznych, ale również członków i sympatyków PTTK. Gościliśmy koleżanki i kolegów z różnych kół i klub, w tym z najbardziej odległych od morza do samiuśkich Tater. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek rajdowy w formie przypinki, blachę rajdową, czerwoną koszulkę z logo rajdu oraz torbę z materiałami promocyjnymi zebranymi od gmin z Ziemi Kłodzkiej.

Uroczyste rozpoczęcie odbyło się w środę, 21 sierpnia w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. Komandor Rajdu kol. Andrzej Talarek otrzymał od organizatorów poprzedniego rajdu ciupagę i kapelusz, które za rok zostaną przekazane organizatorom kolejnej imprezy. Swoją obecnością na rozpoczęciu Rajdu zaszczyciły nas również władze centralne PTTK, które reprezentował kol. Jacek Potocki, członek Zarządu Głównego PTTK oraz przewodnicząca Komisji Przewodnickiej kol. Swietłana Koniuszewska.

Przed częścią oficjalną uczestnicy mieli okazję zwiedzić Bystrzycę Kłodzką, która w tym roku obchodzi 700-lecie nadania praw miejskich. W zwiedzaniu pomagały również maskotki miasta: Lew Bystrzak i Lwica Bystrzyca. Nie zabrakło również „Sąsiadów”: Pata i Mata (na szczęście niczego nie zepsuli).

Program rajdu był bardzo bogaty. Uczestnicy codziennie mieli kilka wariantów wycieczek pieszych i autokarowych do wyboru, w zależności od kondycji i zainteresowań. Program obejmował także wyjazd do Republiki Czeskiej, gdzie zwiedzano zamki położone nad rzeką Orlicą, popularnie nazywaną czeską Loarą. Bazą noclegową był obiekty wypoczynkowe na terenie Zieleniec Ski Arena oraz Schronisko im. Zbigniewa Fastnachta na Śnieżniku.

W trakcie imprezy zdobywaliśmy najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej, czyli Śnieżnik (1425 m n.p.m.), ale nie zabrakło również ikonicznego szczytu Ziemi Kłodzkiej, najwyższej góry stołowej – Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.), gdzie oprowadzał nas sam Franciszek Pabel, pierwszy przewodnik z nadania królewskiego. W jego rolę wcielił się wieloletni członek naszego Koła kol. Ryszard Kamiński.

Po każdym rajdowym dniu przygotowana była dodatkowa atrakcja. W środę udaliśmy się do Dusznik-Zdroju na pokaz słynnej kolorowej fontanny, w czwartek na bębnach Djembe uczyła nas grać kol. Katarzyna Jasińska, prowadząca firmę Rytm Sudetów, w piątek zostało przygotowane ognisko koło obiektu Absolwent, a w sobotę tradycyjny już bal przewodnicki, tym razem w formie dyskoteki pod gwiazdami. Do tańca przygrywał nam zespół Holly Band, czyli Marzena i Ryszard Holly. Pląsy i dyskusje trwał do wczesnych godzin rannych.

Na zakończenie w niedzielę, 25 sierpnia w kościele pw. św. Anny w Zieleńcu odbyła się msza święta dla uczestników Rajdu. Warto dodać, że w 2019 r. Zieleniec obchodził 300-lecie swojego założenia.

Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK to duże przedsięwzięcie, do którego przygotowywaliśmy się prawie rok. Cieszymy się, że przybywający do nas z całej Polski przewodnicy oraz członkowie PTTK, czyli przede wszystkim ludzie bardzo mocno związani z turystyką, poznali walory naszej Ziemi Kłodzkiej, a przede wszystkim wyjechali z miłymi wrażeniami.

Wsparcia przy organizacji tej imprezy udzielili nam: Starosta Powiatu Kłodzkiego oraz Burmistrzowie Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznik-Zdroju, Lądka-Zdroju, Radkowa, Stronia Śląskiego i Szczytnej. Ponadto instytucjami wspierającymi to wydarzenie były również: Park Narodowy Gór Stołowych, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Twierdza Kłodzka, Muzeum Wsi Sudeckiej w Kudowie-Zdroju, Arboretum w Lądku-Zdroju, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Stroński Park Aktywności, a także firma Doral oraz Wytwórnia Wód Mineralnych „Mineral”.

Tekst: kol. Andrzej Talarek
Zdjęcia: kol.kol. Marcin Szumny, Sylwia Bućko, Beata Jankowska i Swietłana Koniuszewska

37. Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK
37. Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK, który odbył się 21-25 sierpnia 2019 r., zorganizowali z dużym zaangażowaniem… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun