Wydawnictwa

Publikacje

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki Stanisław FIGIEL
Urszula JANICKA-KRZYWDA
Piotr KRZYWDA
Wojciech W. WIŚNIEWSKI

BESKID ŻYWIECKI
Oficyna Wydawnicza „Rewasz”
Pruszków 2006

To także jeden z najlepszych przewodników po Beskidach wydanych w ostatnich latach. Obejmuje on nie tylko teren Beskidu Żywieckiego (łącznie z częścią słowacką zwaną Beskidami Orawskimi), ale również część Beskidu Makowskiego tj, Grupę Mędralowej i Pasmo Jałowieckie. Szkoda tylko, ze autorzy nie zaznaczyli wyraźnie, że chodzi tu o część Beskidu Makowskiego i że ten teren włączony został z powodu pewnej spójności obszarowej. Bardzo dobrze, że w przewodniku opisano trasy turystyczne przebiegające po Działach Orawskich i Beskidzie Orawsko-Podhalańskim czyli po terenie obecnie włączonym w obręb Beskidu Żywieckiego.

W opracowaniu bardzo ciekawie przedstawiona została historia regionu w bardzo obszernie napisanym rozdziale „Beskid Żywiecki w czasie i przestrzeni”.

Poza dokładnym opisem tras czytelnik znajdzie tu bogaty „Leksykon miejscowości”, który polecam szczególnie wszystkim słuchaczom kursów dla kandydatów na przewodników beskidzkich.

Przewodnik ilustrowany jest wieloma mapkami poglądowymi, planami miast oraz panoramami, jakie oglądać można ze szczytów i przełęczy beskidzkich. Szczególnie polecam sześć panoram z Diablaka oraz panoramy z Bendoszki Wielkiej, Jałowca, Pilska, Wielkiej Raczy i Wielkiej Rycerzowej. Bogata jest również galeria fotografii ilustrujących przewodnik.

powrót do poprzedniej strony

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun