W dniach 2 – 4 marca odbyła się XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę pod honorowym patronatem
Pielgrzymka poświęcona była błogosławionemu Janowi Pawłowi II, a hasłem pielgrzymki – motto Jego pontyfikatu i całego życia „Totus Tuus”.
Organizatorami pielgrzymki byli przewodnicy krakowscy reprezentujący:
Pielgrzymka rozpoczęła się rekolekcjami w kaplicy św. Józefa w dniu 2 marca. Rekolekcje głosił ks. prof. dr hab. Maciej Ostrowski, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Zasadnicza część pielgrzymki rozpoczęła się w sobotę 3 marca pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Edwarda Janiaka – opiekuna przewodników z ramienia Episkopatu Polski. Wielkim obecnym był poprzedni opiekun przewodników – abp senior Edmund Piszcz. Zakon OO. Paulinów reprezentował podprzeor Jasnogórskiego Klasztoru O. Łukasz Buzun. PTTK reprezentował Wiceprezes Zarządu Głównego, kol. Stanisław Sikora.
Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu przewodnickiego rozpoczęła się część wykładowa. W pierwszej części występowali teologowie z następującym programem:
W drugiej części nasi przewodnicy przedstawili prelekcje:
W sobotę odprawiona była Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach. Autorem tekstu jest ks. prof. Maciej Ostrowski.
Wieczorną Mszę św. celebrowali dwaj nasi biskupi w towarzystwie licznych kapłanów, kapelanów poszczególnych klubów przewodnickich. Podczas Apelu Jasnogórskiego słowo głosił abp Edmund Piszcz.
Drugi dzień pielgrzymki, w auli ks. Augustyna Kordeckiego, rozpoczął się hejnałem z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie w wykonaniu strażaka pracującego na wieży oraz wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez ks. biskupa Edwarda Janiaka, który również wygłosił Słowo Boże.
W czasie Mszy św. złożone zostało wotum przewodników krakowskich. Jest to przestrzenny odlew z brązu nawiązujący do postaci księdza Karola Wojtyły i Jego związków z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Wotum zostało przekazane do Jasnogórskiego Muzeum.
Po Mszy św. rozpoczęły się prelekcje w wykonaniu krakowskich przewodników:
Informację o nowościach na Jasnej Górze przedstawił barwnie i ciekawie o. dr Jan Golonka, paulin.
Po części prelekcyjnej wystąpił przybyły w drugim dniu pielgrzymki prezes ZG PTTK, kol. Lech Drożdżyński. W swoim wystąpieniu omówił efekty zabiegów PTTK w sprawie konieczności zachowania licencji w zawodzie przewodnika. Podziękował również duchowieństwu, organizatorom i wszystkim przewodnikom za udział w pielgrzymce.
Przewodniczący Komisji Przewodnickiej ZG PTTK i Przewodniczący Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK kol. Stanisław Kawęcki również nawiązał do propozycji rządowej tzw. uwolnienia niektórych zawodów, w tym przewodnika turystycznego. Apelował o wysyłanie stosownych protestów w tej sprawie. Kol. przewodniczący przekazał również informacje o głównych imprezach przewodnickich oraz o jubileuszach poszczególnych klubów i kół przewodnickich.
Prowadzący słowo wiążące Kazimierz Synowski podziękował na zakończenie wszystkim za udział w pielgrzymce szczególnie dziękując kol. kol. Barbarze Okońskiej, częstochowskiej przewodniczce, która była pośrednikiem między grupą przewodników organizujących pielgrzymkę, a zakonem oo. Paulinów. Służyła również swoim wieloletnim doświadczeniem i cennymi radami.
Na zakończenie pielgrzymki zostały wyprowadzone poczty sztandarowe.
Dane statystyczne Pielgrzymki:
Kazimierz Synowski