W dniach 5 – 10 marca odbywał się w Sanoku kurs instruktorów przewodnictwa PTTK. Łącznie przybyło do Sanoka 57 przewodników z całej Polski (nie było jedynie przedstawicieli środowisk przewodnickich z woj. kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego). Organizatorem przygotowanego perfekcyjnie kursu był Samorząd Przewodników Turystycznych woj. podkarpackiego reprezentowany przez Koło Przewodników w Rzeszowie. Kolegom z Rzeszowa pomagali również przewodnicy sanoccy. Ogromny wkład pracy w przygotowanie bazy noclegowej i żywieniowej, sal wykładowych na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego i siedziby Bieszczadzkiej Grupy GOPR wnieśli kol. kol. Witold Hampel, Łukasz Kuczmarz, Jadwiga i Marek Korbeccy.
Przewodnicy górscy odbyli dodatkowe szkolenie dotyczące bezpieczeństwa w górach poznając sprzęy, którym posługuje się GOPR, odbywając ćwiczenia z ratownictwa lawinowego, posługiwania się specjalistycznymi GPS-ami, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej łącznie z posługiwaniem się defibrylatorem. Obydwie grupy odbyły specjalistyczne wycieczki: przewodnicy górscy w terenie górskim z uwzględnieniem symulowanego poszukiwania osób przysypanych lawiną, przewodnicy miejscy i terenowi zwiedzali Sanok.
Po uroczystym otwarciu kursu, w którym uczestniczył dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego pan Jerzy Ginalski i prezes miejscowego Oddziału PTTK kol. Mieczysław Krauze, rozpoczęły się wspólne zajęcia trwające dwa dni. Wieczory wypełniały prelekcje dotyczące atrakcji Podkarpacia i gór Europy, prowadzone przez kolegów z Rzeszowa. Nie zabrakło integracyjnych spotkań towarzyskich oraz śpiewów z towarzyszeniem gitary. A kiedy wszyscy się poznali i zaprzyjaźnili nadeszła chwila zakończenia kursu i wyjazdu do domu. Poprzedziło ją uroczyste wręczenie legitymacji i odznak INSTRUKTORA PRZEWODNICTWA PTTK. Wszyscy zgodnie twierdzili, że kurs był dobrą i wzbogacającą wiedzę imprezą.
Stanisław KAWĘCKI