Opisy fotogalerii
Wycieczka Szkoleniowa Przewodników Śląskich I Małopolskich Doliną Białej Dunajcowej
W dniu 27 kwietnia 2013 roku uczestnicy Kursu Przewodników Beskidzkich organizowanego przez Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach skorzystali z zaproszenia do wzięcia udziału w wycieczce edukacyjno-szkoleniowo-turystycznej do Białej Dunajcowej.
Wyjazd integracyjny przewodników śląskich i małopolskich miał na celu przybliżenie zagadnień geograficznych, topograficznych oraz historycznych jakże pięknych okolic Beskidu Niskiego oraz Pogórza Ciężkowickiego. Na trasie naszego wspólnego wyjazdu znalazło się wiele miejscowości, w których odnaleźliśmy zasługujące na uwagę kościoły, cerkwie oraz muzea. Aura jaka towarzyszyła nam przez cały dzień pozwoliła na poznanie między innymi:
- miejscowości IZBY na terenie, której znajduje się murowany kościół p.w. św. Łukasza Ewangelisty (dawna cerkiew greckokatolicka pod tym samym wezwaniem) z 1886 roku.
- wsi BANICA z przepiękną drewnianą cerkwią św. Kosmy i Damiana, w której znajduje się ikonostas z 1787 r. oraz ikony z przełomu XVI i XVII w. przedstawiające apostołów oraz Deesis, a także pochodzące z roku 1702 przedstawienie Michała Archanioła.
- wsi BRUNARY z cerkwią łemkowską św. Michała Archanioła z XVII w., w której podziwialiśmy barokowy osiemnastowieczny ikonostas oraz zachowane polichromie pokrywające całość stropu i wewnętrznych ścian obiektu.
- miasta GRYBÓW, w którym znajduje się Stara Plebania z 1699 r., obecnie siedziba Grybowskiego Muzeum Parafialnego, posiadającego interesujące zbiory, do których należą, m.in.: gotyckie malowane na desce przedstawienie św. Zofii z trzema córkami, wykonane przez warsztat Małopolski, późnogotycki obraz Świętej Rodziny. Oprócz tych najstarszych obiektów w muzeum znajdują się rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego oraz naczynia liturgiczne.
- gospodarstwa pasiecznego „Sądecki Bartnik” w Stróżach, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez właścicieli. Gospodarstwo produkuje, rozlewa i sprzedaje miody odmianowe oraz inne produkty pszczele jak: pyłek, propolis, wosk itp. Wizytówką firmy jest Muzeum Pszczelarstwa posiadające zbiór unikatowych kłód, uli figuralnych i skrzynkowych, a także sprzętu pszczelarskiego.
- miasta BOBOWA, w którym znajduje się synagoga z 1756 r.. jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce oraz późnogotycki kościół cmentarny p.w. św. Zofii z II połowy XV w. W Bobowej mieliśmy również okazję podziwiać wystawę klockowej koronki bobowskiej oraz sposób jej powstawania.
- miasta CIĘŻKOWICE z Muzeum Przyrodniczym im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, prezentujące olbrzymią kolekcję ptaków, owadów i trofeów myśliwskich.
Przewodnicy: Ryszard Ziernicki oraz Edward Fietko w sposób profesjonalny przekazali swoją wiedzę oraz doświadczenie wszystkim uczestnikom wyjazdu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Dla nas, kursantów, była to wspaniała lekcja, ponieważ przysłowie osmańskie mówi: „Bez przewodnika nie dojdzie się nawet do piekła”.
Pełni optymizmu niecierpliwie czekamy na kolejne wyjazdy, które miejmy nadzieję pozwolą nam zgłębić arkana turystyki krajoznawczej i otworzyć się na nowe horyzonty ciekawych zakątków naszej przepięknej ojczyzny.
Anna H. Harlender
powrót do strony „fotogaleria z imprez”