20 lutego 2014 r. na zaproszenie Marszałka Woj. Pomorskiego Mieczysława Struka w Urzędzie Marszałkowskim, w obecności ponad 100 przewodników, odbyło się podsumowanie Roku Przewodników w regionie. Na spotkanie przybyli, m.in. Czesław Elzanowski – członek Zarządu Województwa, Marta Chełkowska – dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji UM, wiceprezes ZG PTTK Andrzej Gordon, wiceprezes ZG PTTK Stanisław Sikora, członek GKR Jarosław Kaczmarczyk, Członkowie Honorowi PTTK Jadwiga Kuśmierek i Ryszard Wrzosek, prezesi oddziałów i kół przewodnickich.
Spotkanie otworzyła dyrektor Marta Chełkowska, a następnie głos zabrał członek Zarządu Województwa Czesław Elzanowski gratulując przewodnikom pomorskim wszelkich dokonań. Podsumowania działań kół przewodnickich w woj. pomorskim w prezentacji dokonała Przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK Barbara Ząbczyk-Chmielewska. Było się czym pochwalić, bo w takich akcjach, jak: „Przewodnicy zapraszają”, „Z przewodnikiem ciekawiej”, „Z przewodnikiem przez jesień życia”, „Z przewodnikiem najłatwiej” zaangażowanych było ponad 360 przewodników, którzy „obsłużyli” ponad 11 tysięcy osób. Plasowało nas to w poszczególnych kategoriach na 2 – 4 miejscu w Polsce. Na uwagę zasłużyły takie akcje jak: „Wakacje z architekturą” w Gdyni, gra miejska „Podróż w głąb czasu” w Gniewie, „Śladami Twierdzy Malbork”. Na naszym terenie odbyły się również imprezy cykliczne: XVII Ogólnopolski Zlot Nizinny PTTK w Lęborku oraz XI Pomorski Zlot Przewodników organizowany przez Stowarzyszenie „Koło Przewodników Malborskich”. Ponadto Koło Przewodników przy Oddziale Studenckim PTTK zorganizowało na Politechnice Gdańskiej wystawę pt. „Górskie Impresje, czyli tradycje górskiego przewodnictwa”, a w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie zaprezentowano wystawę „Seniorzy Wejherowskiego UTW na szlakach turystycznych Ziemi Wejherowskiej”. W podziękowaniu za zaangażowanie w realizacji Roku Przewodników dyplomami Marszałka Województwa wyróżnieni zostali: Stanisław Sikora – Prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku, Jarosław Kaczmarczyk – Prezes Koła Przewodników przy Oddziale Morskim PTTK w Gdyni, Adam Laska – Prezes Koła Przewodników PTTK w Gniewie, Bogdan Mąder – Prezes Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku, Maria Hajler-Lepieszka – Prezes Koła Przewodników Terenowych w Słupsku, Lucyna Paszek – Prezes Koła Przewodników przy Oddziale Studenckim PTTK w Gdańsku, Jan Piotrowicz – Prezes Koła Przewodników Terenowych w Pucku, Przemysław Mikusiński – Prezes Koła Przewodników Terenowych w Lęborku, Teresa Kowalska – Prezes Koła Przewodników Terenowych w Wejherowie, Zdzisław Bergiel – Prezes Koła Przewodników Terenowych w Tczewie, Jerzy Kapejewski – Prezes Stowarzyszenia „Koło Przewodników Malborskich” w Malborku, Barbara Ząbczyk-Chmielewska – Przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK. Medalem PTTK „Za Pomoc i Współpracę” wyróżniony został Burmistrz Lęborka Witold Namyślak.
Dodatkowo, za pomoc w prowadzeniu I Międzynarodowej Pielgrzymki Jakubowej w dniach 25 – 28 lipca 2013 r. oraz propagowanie i prowadzenie grup turystów po lęborskim odcinku drogi św. Jakuba Apostoła wyróżnieni zostali: Przemysław Mikusiński – Prezes Koła Przewodników Terenowych w Lęborku, Tadeusz Krawczyk – Wiceprezes Oddziału Regionalnego PTTK w Słupsku, Jan Kiśluk – Wiceprezes Koła Przewodników Terenowych w Lęborku, Ireneusz Krawiec – Wiceprezes Koła Przewodników Terenowych w Lęborku, Romana Białoskórska – członek Koła Przewodników Terenowych w Lęborku.
Po przerwie kawowej Wiceprezes ZG PTTK Andrzej Gordon wygłosił prelekcję nt. „Społeczno-prawne usytuowanie przewodnictwa turystycznego w Polsce”. Wychodząc od tezy, że to społeczne posłannictwo przewodnictwa powinno być podstawą do rozmowy o jego statusie prawnym, zakończył stwierdzeniem, że dla przyszłości przewodnictwa turystycznego najważniejsze będzie dostrzeżenie jutra. Ten pouczający wykład jeszcze raz zwrócił uwagę, jak ważna jest misja w przewodnictwie.
Z kolei Wiceprezes Oddziału Regionalnego PTTK w Słupsku Tadeusz Krawczyń, który z ramienia PTTK uczestniczył w projekcie, w wystąpieniu pt. „Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga św. Jakuba” dokonał omówienia poszczególnych jego odcinków oraz oznakowania.
Opracował: Jarosław Kaczmarczyk
Foto: Grzegorz Litwińczuk