W ramach współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną w Łowiczu członkowie Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej kilkakrotnie uczestniczyli w spotkaniach z młodzieżą łowickich szkół i mieszkańcami miasta. W ciągu dwóch miesięcy w siedzibie PBP odbyło się pięć spotkań z przewodnikami o różnej tematyce.
12 lutego w związku z przypadającą w 2014 roku 100 rocznicą śmierci Józefa Chełmońskiego na zaproszenie biblioteki przybył przewodnik Ireneusz Cybulski. Prezentacja "Śladami Józefa Chełmońskiego po Ziemi Łowickiej" charakteryzowała związki z regionem łowickim. Przewodnik opowiadał o przywiązaniu malarza do rodzimych stron, fascynacji Mazowszem i życiem tutejszych chłopów. W spotkaniu uczestniczyli m.in. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.
Następnego dnia odbyła się prelekcja w ramach cyklu "Spotkania z historią" z przewodnikiem Zdzisławem Kryściakiem. Prezentacja "Legendy Łowickie - inne poznawanie historii" dała okazję do przybliżenia wielu nieznanych legend związanych z Łowiczem. Były to m.in. legendy o kacie Michałku, diable łowickim, prymasie Wężyku, upadku ratuszowej wieży czy pochodzeniu pelikanów w herbie miasta. Legendy uzupełniane były zapisami źródłowymi zaczerpniętymi m.in. ze Starowolskiego, Kromera, van Werduma, Tarczyńskiego, Oczykowskiego.
Kolejne spotkanie z cyklu "Ludzie z pasją" w bibliotece powiatowej odbyło się 21 lutego, zostało zorganizowane w związku z Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego. Gościem był przewodnik Eligiusz Pietrucha, który opowiadał o dziejach przewodnictwa polskiego. Przybliżał uczestnikom spotkania zadania stojące przed przewodnikiem, wskazywał na wiele dyscyplin wiedzy, które musi opanować przewodnik oraz o swoich spotkaniach z ciekawymi ludźmi m.in. Anną Marią Jopek, Bogusławem Wołoszańskim.
12 marca na spotkanie z cyklu "Ludzie z pasją" został zaproszony Adam Szymański, przewodnik turystyczny oraz prezes Klubu Turystyki Kolarskiej "Szprycha". Opowiadał on o swojej miłości do wypraw rowerowych, zachęcał do poznawania swojego regionu, który inaczej wygląda z perspektywy wędrówki kolarskiej. Opowiadał też o licznych zabytkach w regionie, turystyce rowerowej, ale również udzielał rad praktycznych dla chcących wybrać się na zwiedzanie regionu. Zachęcał też do udziału w rajdach licznie organizowanych przez łowicki PTTK.
10 kwietnia w spotkaniu z mieszkańcami w PBP wzięła udział Jagoda Lendzion, która opowiadała o "Tajemnicach Arkadii". Przybliżyła dzieje romantycznego parku niedaleko Łowicza, historię budowli, które tam powstawały z inicjatywy Heleny Radziwiłłowej, w tym tych które nie dotrwały do naszych czasów m.in. Domku Szwajcarskim, Chatkach Baucydy i Filemona, Grobowcu Złudzeń. Na zakończenie spotkania Jagoda Lendzion zachęcała do zwiedzania z przewodnikiem, gdyż to oni często przekazują wiele informacji, których nie można znaleźć w drukowanych przewodnikach i internecie.
Każde ze spotkań było ciekawą lekcją historii i zachętą do poznawania regionu łowickiego. Być może nie odbyłyby się one, gdyby nie inicjatywa pracowników Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu. W każdym ze spotkań uczestniczyli zarówno dorośli mieszkańcy miasta jaki i młodzież łowickich szkół. Spotkania wpisały się tegoroczne działanie PTTK "Turystyka łączy pokolenia".
Tekst Z. Kryściak, zdj. J. Lendzion, PBP w Łowiczu