Uczestnicy Sesji: przedstawiciele kół przewodnickich z Brzegu, Bytomia, Chorzowa, Cieszyna, Gliwic, Grudziądza, Katowic, Kielc, Kruszwicy, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego, Płocka, Puław, Radomia, Rybnika, Skarżyska-Kamiennej, Szczecina, Tychów, Warszawy, Wrocławia i Żyrardowa.
Organizator Sesji: Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK województwa śląskiego we współpracy z Kołami Przewodnickimi z terenów odwiedzanych.
Prowadzący trasy: Stanisław Kawęcki, Michał Wieczorek, Ryszard Ziernicki
Obsługa logistyczna: Maria Łapińska, Helena Witkowska
Baza Sesji: Hotel PTTK w Pszczynie przy ul. Bogedaina 16, usytuowany stosunkowo niedaleko rynku, pałacu i zabytkowego parku. Umożliwiało to organizowanie codziennych spacerów po parku i biesiadowania w licznych ogródkach kawiarnianych na rynku i w bezpośredniej bliskości pałacu. Czasu na spacery nie było za wiele. Uczestnicy wracali z tras wycieczkowych stosunkowo późno i tak zmęczeni, że tylko nieliczni decydowali się na wieczorne spacery.
Wyżywienie: Śniadania w Hotelu PTTK (bardzo smaczne i obfite), obiadokolacje w restauracji „Zacisze” w miejscowości Brzeźce koło Pszczyny. Restauratorka z Brzeźc dbała, aby posiłki były smaczne i szybko podane. Przedostatnia kolacja była niespodzianką, odbyła się w namiocie w ogrodzie przy restauracji – były grillowane kiełbaski, smaczna karkówka, sałatki, kiszone ogórki, a toasty wznoszono białym i czerwonym winem. Ostatni obiad, w niedzielę, to tradycyjny obiad śląski: rosół z „nudlami” (makaronem), rolada śląska, kluski śląskie i „modro” (czerwona) kapusta.
Przerwy kawowe: Dwukrotnie organizowano przerwy kawowe. W pierwszym dniu uczestnicy pili kawę i jedli pyszną szarlotkę w pięknych wnętrzach odrestaurowanego dworu w Dębowcu (obecnie jest tu hotel z restauracją, otoczony parkiem i rozległymi stawami). Trzeciego dnia kawę i szarlotkę serwowano w kawiarni ratuszowej w Głubczycach (proponowano, do wyboru, ok. 30 różnych kaw w cenach na każdą kieszeń).
Program imprezy: Pozwalał dużo zobaczyć, ale wymagał dobrej kondycji. Obejmował 2 dni wyjazdowe do Czech (Śląsk Opawski) i 3 dni w kraju. W Czechach zwiedzano: Silheřovíce (pałac Eichendorffów i Rothschildów, pole golfowe, park), Hlučín (Stare Miasto, mury obronne, zamek, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Mauzoleum rodziny Wetekamp, Czerwony Kościół), Dolni Benešov (zamek i park), Hrabyňe (pomnik poległych w II wojnie światowej, muzeum), Kravaře (zamek Eichendorffów z muzeum, park, pole golfowe), Opava (m.in.: Stare Miasto, kościół pw. św. Ducha, klasztor i kościół franciszkański, konkatedra pw. Wniebowzięcia NMP, wieża Hláska, pałace Sobków i Blucherów, Teatr Śląski, planty), Raduň (pałac Larischów, park), Hradec nad Moravicí (Biały Zamek wewnątrz i Czerwony Zamek z zewnątrz, rynek), Podhradi (ruiny zamku Vikštejn) oraz vodní nádrž (jezioro zaporowe) Kružberk. Zabrakło czasu na zwiedzenie arboretum w miejscowości Stěboříce-Nový Dvůr. Na życzenie uczestników zatrzymano się zatem przy hipermarkecie w Opawie, gdzie dokonano zakupu słodyczy i piwa (upominki dla pozostawionych w domu współmałżonków).
Na terenie Polski uczestnicy Sesji dotarli do wielu ciekawych i mało znanych miejscowości, tj.: Jaworze, dawne uzdrowisko (pałac z XIX w. Arnolda Saint-Genois d’Anneaucourt, park przypałacowy zdrojowy, kościół ewangelicki), Rudzica (spotkanie z malarzem Florianem Kohutem, twórcą Galerii Stracha Polnego), Bielowicko (drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca), Grodziec (zamek Grodeckich, park, pozostałości zrujnowanego kościoła pw. św. Bartłomieja – zamek wraz z częścią parku od niedawna w rekach prywatnych i w odbudowie), Górki Wielkie (Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej, ruiny pałacu i park), Simoradz (kościół pw. św. Jakuba Apostoła z odkrytymi gotyckimi polichromiami), Dębowiec (dawny dwór, warzelnia soli, odwierty solanki, okazały spichlerz barokowy, fontanna solankowa), Pruchna (krzyż pokutny z XVI w., słup graniczny prusko-austriacki), Gródczanki (drewniany kościół pielgrzymkowy pw. św. Krzyża), Krowiarki (zespól pałacow0-parkowy Donnersmarcków, mauzoleum – obiekt obecnie w rękach prywatnego inwestora z zagranicy, które zamierza urządzić tu luksusowy hotel SPA), Szczyty (zdewastowany pałac Hauenschildów i park – bez zamożnego właściciela i szans na uratowanie), Baborów (drewniany kościół cmentarny św. Józefa ze wspaniałymi barokowymi polichromiami i barokowym wystrojem), Głubczyce (ratusz, stare miasto, średniowieczne mury obronne, kościół pw. Narodzenia NMP), Gościęcin (drewniany kościół pątniczy pw. św. Bryksjusza z pustelnią), Polska Cerekiew (zamek Opersdorffów w odbudowie ze środków unijnych pozyskanych przez gminę z przeznaczeniem na hotel i obiekt konferencyjny, oficyny zamkowe), Strumień (rynek z ratuszem, kościół pw. św. Barbary), Drogomyśl (kościół katolicki pw. MB Częstochowskiej, który powstał w czasach Polski Ludowej, kościół ewangelicki, zespół pałacow0-parkowy Kalischów), Pierściec (kościół, sanktuarium świętego Mikołaja) i wiele innych miejscowości.
Za rok spotkanie z Piastami śląskimi odbędzie się na terenie Opolszczyzny, a jego gospodarzami będą przewodnicy dolnośląscy z wrocławskiego Koła „Rzepiór”. Koordynatorem spotkania będzie kol. Barbara Kopydłowska.
Impreza od lat cieszy się dużym powodzeniem i ma stałych bywalców. W tym roku padł rekord ilości uczestników. Było ich aż 57.
Stanisław Kawęcki