Opisy fotogalerii

Wycieczka Samorządu Przewodnickiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego

25 października 2014 r. po raz pierwszy warmińsko-mazurscy przewodnicy spotkali się na wspólnym zakończeniu sezonu przewodnickiego 2014, zorganizowanym przez Samorząd Przewodnicki PTTK województwa warmińsko-mazurskiego. W imprezie wzięli udział przewodnicy z Koła Przewodników Turystycznych PTTK z Olsztyna, Koła Przewodników i Pilotów PTTK z Elbląga, Koła Przewodników przy Oddziale PTTK Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, symbolicznie reprezentowane było również Koło Przewodników PTTK w Kętrzynie. Wspólnie z warmińsko-mazurskimi przewodnikami, zwiedzali i bawili się przewodnicy z Trójmiasta.

Trasa wycieczki wiodła z Olsztyna najpierw do Łężan gdzie przewodnicy zwiedzili nie do końca dostępne codziennie dla turystów wnętrza pałacu von Fischerów, który aktualnie jest w posiadaniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historię tego pałacu opowiedział Grzegorz Rembacz z Koła w Elblągu. Po zwiedzeniu pałacu wraz z przypałacowym parkiem przewodnicy udali się do Robaw do jednej z licznych „małych kościółków” na Warmii. Tam Tadeusz Walczak z Koła w Olsztynie, podzielił się z nami stanem swoich badań nad małymi świątyniami warmińskimi, opowiadając dzieje budowy i przekształceń kaplicy Św. Anny. Przy kaplicy w całkiem dobrym stanie zachował się pomnik upamiętniający ofiar I wojny światowej, charakterystyczny dla Prus Wschodnich. Mimo częstego przejeżdżania tamtędy przez przewodników w codziennej pracy, rzadko zwraca się uwagę na tę kaplicę, tym bardziej warto było ją w końcu odwiedzić.

Kolejnym miejscem była polska stolica Cittaslow – Reszel, tę część wycieczki poprowadziła Joanna Mariuk z Koła w Olsztynie. Pretekstem do odwiedzenia Oddziału Muzeum Warmii i Mazur była zmiana na stanowisku kierownika „Galerii Zamek”, przewodnicy zwiedzili w reszelskim zamku wystawę malarstwa nowoczesnego. Reszel sztuką stoi, nie zabrakło więc i wizyty w galerii rzeźb Adama Myjaka, która mieści się w jednej z przyrynkowych kamienic. Spacerując po mieście, poznawaliśmy zabytki techniki, odnajdując zabytkowe niemiecki studzienki, oglądając pozostałości dawnych wodociągów, a z „innej beczki” odwiedziliśmy zabytkowe gotyckie mosty nad Sajną. Ważnym tematem dla przewodnictwa po Warmii i Mazurach jest temat ludności ukraińskiej wyznania grekokatolickiego, przesiedlonej na północne kresy Polski w Akcji „Wisła”. Tematykę tę w reszelskiej cerkwi grekokatolickiej przybliżyły nam Ewa Górska i Agata Szadziewska z Koła w Olsztynie.

Ostatnim ale wcale nie najmniej ważnym punktem było ognisko integracyjne, które odbyliśmy w Barczewie, małym miasteczku warmińskim, obchodzącym w tym roku jubileusz 650-lecia lokacji. O to aby nikt głodny nie wyjechał zadbał Samorząd Przewodnicki PTTK.

Następne wspólne spotkanie przewodników warmińsko-mazurskich będzie miało miejsce w Elblągu, 21 marca 2015 r. na wspólnym otwarciu sezonu turystycznego 2015 r.

Andrzej Bobrowicz
Przewodniczący Samorządu Przewodnickiego PTTK
województwa warmińsko-mazurskiego

Wycieczka Samorządu Przewodnickiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Wycieczka Samorządu Przewodnickiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 25 października 2014 r. po raz pierwszy warmińsko-mazurscy przewodnicy spotkali się na wspólnym zakończeniu sezonu przewodnickiego 2014… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun