Wzorem roku ubiegłego, przewodnicy z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich PTTK tym razem wspólnie z przewodnikami z Przewodnicy.Warszawa.Pl zorganizowali w Warszawie 3 maja 2014 r. spacer historyczny pod hasłem „VIVAT WSZYSTKIE STANY!”. W tym roku okazją były obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Patronat honorowy nad imprezą objęło Muzeum Historii Polski.
Mimo złej pogody, spacer rozpoczął się o godz. 1430 przed Pałacem Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. W strugach deszczu, pod parasolami narrator (Paweł Grzesik - autor scenariusza), marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski (Jacek Delert) oraz król Stanisław August Poniatowski (Mieczysław Czechowicz) przybliżyli licznie zebranym gościom sytuację w jakiej znajdowała się Rzeczypospolita w dobie Sejmu Wielkiego oraz osobę marszałka Małachowskiego. W trakcie spaceru dołączali w strojach z epoki kolejni przewodnicy – księżna Izabela Czartoryska z Flemingów (Basia Wiśniewska) z dwórkami (Magda Kuc i Ania Olsztyńska), książę Józef Poniatowski (Bogusław Staroń) oraz osoby związane ze stronami Rynku Starego Miasta: Jan Dekert (Piotr Skowroński), Ignacy Wyssogota-Zakrzewski (Paweł Iwanowski), Franciszek Barss (Jacek Lipiński) oraz Hugo Kołłątaj (Zygmunt Pazio). Orszak królewski uzupełniał uczeń warszawskiej szkoły muzycznej Tomek Wójcik, który grał na werblu.
Uczestnikom spaceru przedstawiona została geneza Ustawy Rządowej, jej autorzy, a także atmosfera dni kwietniowych i majowych 1791 r. Nasi goście zapoznali się z miejscami, w których Konstytucja powstawała oraz usłyszeli, jak dokładnie przebiegało posiedzenie podczas którego uchwalono Ustawę Rządową. Na szczęście w trakcie spaceru przestał padać deszcz. Przed Archikatedrą Św. Jana król omówił obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1971 rok” i wyjaśnił jego symbolikę. W Archikatedrze, gdzie odbyło się zaprzysiężenie Konstytucji, przewodnicy zaśpiewali trzy zwrotki „Ciebie Boga wysławiamy”, a marszałek opowiedział o swoim pomniku.
Spacer zakończył się ok. godz. 1700 na Rynku Starego Miasta. Na koniec uczestnicy mieli do rozwiązania zagadkę - która z przedstawionych postaci historycznych jest patronem danej strony Rynku. Słuchacze byli bardzo zainteresowani naszymi opowieściami i nie mieli problemu z poprawną odpowiedzią. W nagrodę wszyscy otrzymali kotyliony ze znaczkami z logo imprezy, a ponieważ rozeszły się wszystkie to liczymy, że w spacerze uczestniczyło ponad 100 osób.
tekst: Dorota Wójcik
zdjęcia: Anna Szubert i Jarek Wójcik