Spacery patriotyczne są od kilku lat organizowane przez działające przy PTTK w Łowiczu Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej. Mają one na celu przybliżanie lokalnej historii i wydarzeń związanych z dziejami miasta. Spacer inaugurujący rok 2015 został zorganizowany 17 stycznia 2015 r. W sumie w spacerze wzięło udział prawie 70 osób. Komandorem wyprawy był Zdzisław Kryściak, przewodnik który poprowadził całą grupę na spotkanie z historią Łowicza.
Data dzienna spaceru nawiązuje do dwóch wydarzenia z historii miasta. W tym dniu w 1907 roku w Lasku Miejskim stracono trzech działaczy PPS-Frakcja Rewolucyjna, którzy dwa tygodnie wcześniej dokonali napadu na ul. Wjazdowej (obecnie ul. 3 Maja) na carskiego urzędnika kasy okręgowej w Łowiczu. Zaś 17 stycznia 1945 roku Łowicz został wyzwolony spod okupacji hitlerowskiej. Ok. godz. 20 do miasta wkroczyły pierwsze oddziały radzieckie, na żołnierzy w polskich mundurach łowiczanie musieli czekać jeszcze kilka dni. Podczas spaceru przewodnik poprowadził do miejsc upamiętniających ofiary hitlerowskiego okupanta w Łowiczu.
Już przed rozpoczęciem spaceru delegacja przewodników: Jagoda Lendzion i Teresa Wojciechowska udały się w miejsce stracenia harcerzy przy ul. Warszawskiej w Łowiczu i stracenia 10 osób w 1943 roku na Blichu, gdzie zapalono znicze. O okupacji i ofiarach okupanta przypomina kilka tablic w mieście, do których przeszli uczestnicy spaceru.
Spacer rozpoczął się przy tablicy na ratuszu, gdzie przypomniano m.in. łowiczan poległych w czasie wojny, następnie wszyscy przeszli na Błonia pod Pomnik Trzech Narodów. Zdzisław Kryściak opowiedział o symbolice pomnika i ofiarach obozów pracy w Małszycach i Kapitule. Tu znicze zapaliła delegacja łowickich przewodników Dorota Wiśniewska i Agnieszka Walczak. Następnie grupa przeszła pod tablicę poświęconą nauczycielom powiatu łowickiego na budynku ZNP - zniczę zapalili przewodnicy-nauczyciele Agnieszka Walczak i Teresa Wojciechowska. Dalsza trasa spaceru przebiegała ul. Kurkową, gdzie przewodnik przypomniał o restrykcyjnych działaniach „nowej” władzy wobec dotychczasowych żołnierzy Amii Krajowej i harcerzy Szarych Szeregów. Kolejny postój miał miejsce przed budynkiem starostwa, tu znicze zapaliła delegacja KTK „Szprycha” z łowickiego PTTK. Stąd rozpoczął się długi ok. 5 km. spacer do Lasku Miejskiego.
Przy mogile działaczy PPS przewodnik przypomniał okoliczności wybuchu tzw. Rewolucji 1905-1907 roku. Wspomniał o działaniach ruchów niepodległościowych w Polsce i okolicznościach akcji na carskiego urzędnika w Łowiczu. W akcji wzięły udział dwie grupy bojowców, tzw. dwie „piątki” z cukrowni w Dobrzelinie. Akcją dowodził niejaki „Heinrich”, na cele partyjne zabrano 1567 rubli. Podczas akcji ujęci zostali jej uczestnicy: Józef Antczak, Adam Merc i Stefan Porosieński. Zostali oni skazani 13 stycznia, wyrok wykonano cztery dni później w Lasku Miejskim. W 1919 roku w miejscu egzekucji ustawiono krzyż, a w 1928 roku położono pamiątkową płytę. Tu znicze na prośbę przewodników zapaliła delegacja licznie uczestniczącej w spacerze młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu.
Spacer zakończył się na polanie Lasku Miejskiego. Organizatorzy zapewnili wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Każdy z uczestników otrzymywał ponadto pamiątkową pocztówkę. Cieszy fakt, że w spacerze wzięło udział dużo młodzieży (ok. połowy uczestników), która wybrała wędrówkę przez historię miasta z przewodnikiem, odrywając się zapewne od komputerów i tabletów.
zdj. T. Caban, J. Lendzion, T. Wojciechowska, A. Kryściak