W dniach 20 – 23 sierpnia 2015 r. odbył się XXXIII Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK „Tatry – Spisz – Podtatrze – Pieniny Spiskie 2015”. Organizatorami Rajdu był Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy, Urząd Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej, Klub Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Witolda Pustówki w Nowym Targu, Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK i Komisja Przewodnicka ZG PTTK. Baza Rajdu znajdowała się w Białce Tatrzańskiej – malowniczej miejscowości u podnóża Tatr, w której w ostatnich kilku latach bardzo intensywnie rozwinęła się infrastruktura turystyczna: hotele, pensjonaty, gastronomia, powstały nowe kolejki krzesełkowe, wyciągi i trasy narciarskie.
W imprezie wzięło udział 222 uczestników reprezentujących 49 ośrodków przewodnickich w kraju. Uczestnicy Rajdu zostali podzieleni na trzy grupy piesze i trzy grupy autokarowe. W dniu przyjazdu w przeddzień Rajdu organizatorzy przygotowali niespodziankę – możliwość skorzystania z atrakcji Termy „Białka” w Białce Tatrzańskiej.
W czwartek rano wszystkie grupy wyruszyły na swoje trasy rajdowe, a wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie Rajdu. Atrakcją uroczystości otwarcia był niewątpliwie występ młodzieżowego zespołu spiskiego „Ciardasie” z Czarnej Góry, który zaprezentował folklor spiski z rejonu jurgowskiego. Trasy prowadziły przez Podhale, Spisz, Pieniny Spiskie, a także wykroczyły poza granice kraju, gdyż gościliśmy również na Słowacji. Dopisała wspaniała pogoda, spotkaliśmy się z wielką gościnnością i serdecznością gospodarzy obiektów (Władysława Wodziaka i Marii Niedzielskiej), w których byliśmy zakwaterowani, więc wszystkich nie opuszczał dobry humor. Integracja braci przewodnickiej widać było zarówno na trasach rajdowych, jak i wieczorami w czasie wspólnych spotkań towarzyskich. Wśród atrakcji Rajdu znalazła się watra przewodnicka, czyli ognisko z kiełbaskami i śpiewaniem piosenek. Uroczyste zakończenie Rajdu odbyło się w sobotę wieczorem. Uświetnił je występ zespołu podhalańskiego z tańcami i oczywiście z góralską muzyką, przy której przewodnicy doskonale się bawili. Dokonano podsumowania Rajdu oraz wręczono nagrody i drobne upominki. W kategorii „najliczniejsza ekipa rajdowa” laur powędrował do Warszawy (21 uczestników), a nagrodę w postaci pięknego pucharu ufundował Starosta Tatrzański pan Piotr Bąk. Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, pan Stanisław Łukaszczyk, ufundował trzy nagrody w kategoriach: „najstarszy uczestnik rajdu”, „najstarsza uczestniczka” i „najmłodszy przewodnik”. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika ufundowało kierownictwo Rajdu. Upominki otrzymało także kilkunastu przewodników reprezentujących wszystkie trasy rajdowe. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa w karczmie przy góralskiej muzyce granej na żywo przez kapelę podhalańską. W niedzielę rano odbyła się msza polowa w intencji przewodników. Koncelebrował ją ks. Stanisław Pachowicz, który przyjechał do Białki aż z Chomranic, gdzie jest proboszczem. Sam jest przewodnikiem nowotarskim i czuł potrzebę spotkania z przewodnikami z całej Polski, których gościli jego koledzy z Koła. Ostatnim punktem krajoznawczym była wycieczka na Kotelnicę z wyjazdem kolejką krzesełkową i około dwugodzinnym spacerem widokową „Drogą Królewską” do miejsca zakwaterowania w Białce. Po obiedzie przyszedł czas na pożegnania i wszyscy trochę posmutnieli. Z niektórymi Koleżankami i Kolegami zobaczymy się dopiero za rok, na następnym Rajdzie Górskim Przewodników. Ten przeszedł już do historii i na pewno będziemy go miło wspominać – za wspaniałe krajobrazy, cudowną pogodę, gościnność gospodarzy, przemiłych przewodników na trasach oraz możliwość integracji braci przewodnickiej.
Szczególne słowa podziękowania należą się członkom zespołu organizacyjnego, którzy przygotowali program Rajdu, zadbali o jego przebieg i zapewnili bardzo dobre warunki zakwaterowania i wspaniałe (smaczne i obfite) wyżywienie. Byli to: Stanisław Kawęcki (komandor Rajdu), Helena Witkowska (wicekomandor), Jolanta Guzik (wicekomandor), Janina Piszczek (kierownik tras autokarowych), Adam Jachymiak (kierownik tras pieszych), Kinga Kudas-Zborowska i Tomasz Salamon (koordynatorzy finansowo-administracyjni), Celina Sordyl i Jadwiga Chowaniec (recepcja). Nie wolno zapomnieć o przewodnikach obsługujących Rajd. Pracowali bardzo dobrze, posiadali ogromną wiedzę fachową, byli prawdziwymi opiekunami grup i czynili to nie biorąc jakiegokolwiek wynagrodzenie. Przewodnikami na trasach rajdowych byli: Adam Jachymiak, Małgorzata Kupczyk, Julian Klamerus, Maciej Mojżyszek i Beata Herman (trasy piesze tatrzańskie), Edward Fietko i Marek Popielarz (trasy piesze spiskie), Adam Kustwan i Krzysztof Leśniowski (trasa autokarowa podhalańska), Elżbieta Łukuś, Krystyna Milaniak i Natalia Niemiec (trasa autokarowa po Spiszu polskim), Teresa Styrczula-Dyrek i Jan Łabus (trasa autokarowa po Spiszu słowackim). W tym miejscu należy też serdecznie podziękować osobom i instytucjom, które szczególnie pomogły przy realizacji Rajdu: gospodarzom obiektów noclegowych (Władysławowi Wodziakowi i Marii Niedzielskiej, Małopolskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie, Starostwu Powiatowemu w Zakopanem, Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu, Urzędowi Miejskiemu w Zakopanem, Urzędowi Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej, sołtysowi Białki Tatrzańskiej, Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem-Harendzie, Muzeum „Zespół Zamkowy” w Niedzicy, Nadleśnictwu w Nowym Targu, Zarządowi Głównemu PTTK w Warszawie, Centralnemu Ośrodkowi Turystyki Górskiej w Krakowie oraz Chorzowskie Centrum Informacji i Turystyki w Chorzowie. Dużym zaangażowaniem i ogromną pomocą służyło nam Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy w Łapszach Niżnych, a szczególnie jego prezes, pan Julian Kowalczyk.
A zatem, do zobaczenia za rok w Bieszczadach.
Jacek Delert