W dniach 19 i 20 września 2015 r. odbył się w Łowiczu I Zlot Przewodników Województwa Łódzkiego. Udział w zlocie zadeklarowało 33 przewodników, przybyli oni z terenu województwa (Łódź, Skierniewice, Pabianice, Zgierz, Łowicz) i sąsiedniego mazowieckiego (Warszawa, Milanówek) oraz kolega z Jaworza w bialskim. Organizatorami zlotu było Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu przy patronacie Oddziału PTTK w Łowiczu i Samorządu Przewodników Województwa Łódzkiego. Zlot odbywał się pod hasłem „Łowickie mniej znane…”
W pierwszym dniu odbyła się krótka sesja krajoznawcza. Uczestniczyli w niej m.in. Krzysztof Jan Kaliński burmistrz miasta Łowicza, Joanna Kośnik specjalista ds. przewodnickich przy ZG PTTK w Warszawie, dyrektorzy instytucji łowickich: Muzeum w Łowiczu i Łowickiego Ośrodka Kultury. Podczas sesji Agnieszka Walczak omówiła „Historię przewodników w Łowiczu”, Jagoda Lendzion mówiła o „Arkadii nieznanej”, a Zdzisław Kryściak przybliżył postać „Karola Rybackiego – drukarza, literata, społecznika”. Dodajmy w tym miejscu, że rok 2015 z inicjatywy oddziału PTTK został ogłoszony Rokiem Karola Rybackiego w Łowiczu.
Podczas sesji wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia dla łowickich przewodników m.in. odznakę 50 lat w PTTK otrzymała Wanda Kwasek, a medale za pomoc i współpracę otrzymała Marzena Kozanecka-Zwierz (Muzeum) i Maciej Malangiewicz (ŁOK). Po sesji odbył się spacer „Łowicz mniej znany…” podczas którego uczestnicy udali się z Ireneuszem Cybulskim na wędrówkę, mająca na celu poznanie mniej znanych zabytków Łowicza, klasztorów, unikatowego rynku Nowego Miasta, zespołu architektonicznego gen. Klickiego oraz Muzeum Guzików.
Organizatorzy zadbali również, by przewodnicy przyjeżdżający do Łowicza z innych miast regionu znali ofertę gastronomiczną miasta, dlatego też uczestnicy zlotu mieli możliwość „poznania smaków” m.in. w łowickich restauracjach „Powroty”, „Polonia” i „Stara Łaźnia”. Następnego dnia po śniadaniu grupa udała się autokarem na trasę objazdową. Nie była to tym razem standardowa trasa, lecz mniej znane, a warte popularyzacji atrakcje regionu. Uczestnicy odwiedzili dawną maleńką szkółkę, dziś Izbę Pamięci ZNP w Pilaszkowie, gdzie Dariusz Szlawski przybliżył dzieje zjazdu nauczycieli ludowych 1 października 1905 r., podczas którego uchwalono ważne zmiany w szkolnictwie polskim okresu zaborów i zainaugurowano powstanie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wizyta miała miejsce na kilka dni przez 110. Rocznicą tego wydarzenia. Następnie uczestniczy wyruszyli do Chruślina, gdzie zapoznali się z architekturą i wyposażeniem gotycko-renesansowego kościoła. W Walewicach tajemnice pałacu odsłoniła przed uczestnikami Agnieszka Antczak, opiekunka obiektu. Kolejnymi punktami na trasie były park, zamek i kościół w Sobocie, kościół w Złakowie oraz skansen w Maurzycach. Szczególnie pozytywne wrażenie sprawiły zwiedzane kościoły. Po obiektach tych oprowadzali łowiccy przewodnicy Zdzisław Kryściak, Agnieszka Walczak, Jacek Rybus i Jagoda Lendzion. Każdy z przewodników uczestniczących w zlocie otrzymał pakiet promocyjny zawierający materiały drukowane i produkty niektórych firm z łowickiego rynku. Dzięki nim uczestnicy nie tylko zdobędą wiedzę o regionie, ale również poznają jego smaki.
tekst: Zdzisław Kryściak, foto: Tomasz Caban