23 października 2015 roku, na skwerze przed dworcem kolejowym PKP w Tarnowskich Górach, miała miejsce podniosła uroczystość odsłonięcia pomnika inż. Józefa Nowkuńskiego budowniczego najważniejszej w okresie II Rzeczpospolitej linii kolejowej Śląsk – Bałtyk, potocznie zwanej magistralą węglową. W obecności wielu delegacji z środowiska kolejarskiego, byłych ministrów mających pod swoja pieczą kolejnictwo, posłów, radnych, władz miejskich i powiatowych Tarnowskich Gór, pracowników owej magistrali, przedstawicieli mediów, rodziny inż. Nowkuńskiego odsłonięto okazały pomnik z popiersiem inż. Józefa Nowkuńskiego z informacją , że był on budowniczym magistrali węglowej Śląsk – Porty w 1933 roku. Na odwrocie pomnika zaznaczono przebieg magistrali łączącej Tarnowskie Góry z Gdynią.
Miło jest donieść, że wśród pocztów sztandarowych i delegacji znajdowała się grupa przewodników z Koła Przewodników z Gdyni z jej prezesem Jarosławem Kaczmarczykiem oraz grupa przewodników z Tarnowskich Gór. Grupy te były widoczne poprzez służbowe czerwone polary przewodnickie.
Po okolicznościowych wystąpieniach m.in. pana Adama Wielądka i przedstawiciela rodziny inż. Nowkuńskiego dokonano odsłonięcia pomnika będącego świadectwem uznania budowniczego magistrali, która stała się dumą polskich kolejarzy i przemysłu węglowego w latach 30-tych XX wieku.
Kol. Jarosław Kaczmarczyk udzielił wywiadu w którym przedstawił celowość obecności gdyńskiej delegacji i uwarunkowania gospodarcze magistrali. Program ten wyemitowano w dziennikach telewizyjnych na Śląsku.
Na zakończenie uroczystości zebrani udali się do Domu Kultury gdzie odbyła się krótka sesja naukowa. Przybliżono na niej fakty z projektowania i budowy magistrali, towarzyszące dalsze prace towarzyszące funkcjonowaniu magistrali.
Należy złożyć podziękowanie kol z Gdyni za obecność na tej uroczystości a Marysi Merdzie z Oddz. PTTK w Tarnowskich Górach za opiekę nad gdyńska delegacją.