Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu wielokrotnie organizuje okolicznościowe spacery historyczne związane z ważnymi wydarzeniami z historii Łowicza i regionu łowickiego. Odbyły się m.in. spacery w rocznice wyzwolenia Łowicza spod okupacji hitlerowskiej, szlakiem Artura Zawiszy Czarnego, Szlakiem Powstania Styczniowego. W tym roku w związku z przypadającą 110. rocznica Zjazdu Nauczycieli Ludowych w Pilaszkowie zorganizowany został spacer „Pilaszków 1905-2015”.
Tajny zjazd odbył się 1 października 1905 r. w wiejskiej szkółce w Pilaszkowie, położonej ok. 5 km od Łowicza. Organizatorami jego byli znani działacze oświatowi m.in. Stefania Sempołowska, Zygmunt Nowicki, Stanisław Najmoła, Wacław Sieroszewski. W sumie uczestniczyło ok. 100 nauczycieli z Królestwa Polskiego. Na zjeździe zadecydowano o nauce w szkołach w języku polskim oraz powołano Związek Nauczycieli Ludowych, który z czasem przekształcił się w Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dziś w budynku dawnej pilaszkowskiej szkółki urządzona jest Izba Historii ZNP.
Spacer historyczny z przewodnikiem PTTK odbył się 17 października br. Mimo deszczowej aury na 5 kilometrową trasę wyruszyło ponad 60 uczestników. Komandorem spaceru był przewodnik Zdzisław Kryściak, który po drodze przybliżył dzieje ulicy Żabiej i tzw. „placu bratkowickiego”, nieistniejącego klasztoru bonifratrów, cmentarza żydowskiego. Można było poznać też dzieje wiosek Jastrzębia i Pilaszków. Na zakończenie zwiedzano Izbę ZNP oraz odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Każdy uczestnik spaceru otrzymał pamiątkową pocztówkę i dekoracyjny magnes przypominające o rocznicy.
W spacerze wzięły udział grupy zorganizowane łowickich szkół z Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4, Szkoły Podstawowej nr 7 oraz MOS w Kiernozi. Współorganizatorami spaceru były Gmina Łowicz, Zarząd Okręgowy ZNP w Łodzi i Sołectwo Pilaszków.
Zdj. Aneta Kryściak, Tomasz Bartos