Dzisiaj spokojnie możemy powiedzieć, że przysłowiowo pechowa 13tka dla gdańskich przewodników okazała się bardzo szczęśliwą, bowiem 3-4 października 2015 r. odbył się w Gdańsku właśnie XIII-ty Pomorski Zlot Przewodników. Impreza cykliczna, z tradycjami, organizowana co roku przez inne koło przewodnickie Federacji Pomorskiej.
Ponad stu przewodników z całej Polski mieliśmy przyjemność gościć w naszych progach. Powód był niebagatelny, bowiem Gdańsk w tym roku połączył w programie swoją ponad tysiącletnią historię miasta wraz z jej zabytkami z najnowszą, współczesną historią i najnowszymi inwestycjami. Inwestycjami XXI-go wieku, takimi jak: Europejskie Centrum Solidarności, Rafineria Gdańska Grupa LOTOS czy jedyny na polskim wybrzeżu głębokowodny terminal kontenerowy. ECS – najnowszą inwestycję w Gdańsku połączyliśmy z gotyckim kościołem Św. Brygidy, Pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności i historyczną Salą BHP na terenie Stoczni Gdańskiej. Terminal kontenerowy natomiast z Twierdzą Wisłoujście – XIV-wieczną fortecą, dzisiaj muzeum.
Już od piątku serdecznie witaliśmy tych gości, którzy mogli uczestniczyć w uroczystej sesji poświęconej Franciszkowi Mamuszce - patronowi naszego Koła Przewodników. Wspólnie z władzami Urzędu Marszałkowskiego i PTTK wysłuchaliśmy ciekawych wystąpień. A wieczorem? Wieczorem przy pajdzie chleba ze smalczykiem, ogórkiem i innymi delicjami, przy akompaniamencie kilku naszych kolegów – fachowców od gitary integrowaliśmy się do późnych godzin nocnych.
W takich chwilach najpiękniejsze są spotkania z kolegami i przyjaciółmi.
W sobotę Dwór Artusa uroczyście powitał uczestników XIII-tego Pomorskiego Zlotu Przewodników PTTK. Podczas sesji Tomasz Błyskosz - Kierownik Oddziału Terenowego w Gdańsku, Narodowego Instytutu Dziedzictwa przybliżył nam wiodący temat spotkania, czyli „Współczesne inwestycje Gdańska na tle walorów kulturowych”.
Ustawianie się do zdjęcia rodzinnego Braci Przewodnickiej na tle fasady Dworu Artusa jak zwykle było powodem do wielkiej radości. Potem już bardzo poważnie – Rafineria Gdańska grupa LOTOS.
Możliwość zwiedzenia terenu, na którym znajduje się Rafineria związana była z wielką dyscypliną, kontrolą służb ochrony wewnętrznej i eskortą autokarów. To dla nas – przewodników dość niecodzienne przeżycie. Ale warto było! Widok tysięcy rur i rurek, położonych na powierzchni 2 km2 robi niesamowite wrażenie.
Kolejna inwestycja, którą mieliśmy możliwość zobaczyć to Terminal Kontenerowy - jedyny polski terminal głębokowodny obsługujący jednostki kontenerowe z całego świata. Mieliśmy szczęście, bowiem właśnie w momencie naszych odwiedzin, jeden z największych kontenerowców na świecie armatora Maersk był obsługiwany.
Taki był program dla jednej z tras wycieczek. Pozostali chętni goście zwiedzali kolejną najnowszą inwestycję na terenie Gdańska. Był to Teatr Szekspirowski, który jest pierwszym budynkiem teatru dramatycznego w Polsce, wybudowanym od blisko 40 lat. Grupa odwiedziła również jeden z najcenniejszych zabytków Gdańska – Kościół Św. Jana. W gotyckiej budowli z XIV wieku, dzisiaj Centrum Kultury odbywają się koncerty, przedstawienia, wystawy i inne wydarzenia artystyczne.
Pełni wrażeń po zapoznaniu się z nowymi inwestycjami na terenie naszego miasta spotkaliśmy się wszyscy w XIV-wiecznej Twierdzy Wisłoujście, kiedyś latarni morskiej, ale zawsze pełniącej rolę wartownika dostępu do portu Gdańsk. Zwiedzanie, a potem grochówka, piweczko i salwa armatnia zapowiadały wieczór i noc pełną radości i zabawy.
Tak też się stało. W sobotni wieczór wszyscy piękni /tak potrafią tylko przewodnicy! 30 min!/ stawiła się przewodnicka wiara na balu. Szalona zabawa przy świetnej muzyce DJ-a trwała do wczesnych godzin rannych.
Czegóż to tam nie było! Wężyki, pociągi, śpiewy, quiz z kominiarzem, królem i pytaniami dotyczącymi „pechowej trzynastki”, toasty, życzenia dla każdego z różnych powodów, ale przede wszystkim mnóstwo radości, śmiechu i jak zawsze przyjaznych gestów. O godz. 00.00 nastąpiło tradycyjne przekazanie „insygniów” zlotowych. W przyszłym roku, już XIV Pomorski Zlot Przewodników PTTK organizować będzie Koło Przewodników w Gdyni. Powodzenia.
Rano – trochę zmęczeni, ale zwarci i gotowi ruszyliśmy szlakiem „Solidarności”. Pomnik Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności upamiętniający ofiary grudnia 1970 roku. Historyczna Sala BHP, miejsce obrad i podpisania porozumień sierpniowych 1980 roku. I kościół Św. Brygidy. XIV-wieczny kościół, narodowe Sanktuarium, wyposażone w elementy patriotyczne oraz upamiętniające walki narodowo-wyzwoleńcze Narodu Polskiego, miejsce , które w 1980 roku stało się centrum opieki duszpasterskiej nad strajkującymi robotnikami, miejscem wsparcia zdelegalizowanej „Solidarności” i jej członków.
Wprowadzeni do problematyki, która w tym dniu była głównym tematem spotkania zebraliśmy się w Sali konferencyjnej Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wspólnie, przy akompaniamencie gitary /Paweł Jachowicz z Kielc/ odśpiewaliśmy kultową piosenkę „Mury”, po czym dyr. ECS p. Basil Kerski przybliżył nam ideę powstania Centrum, sens, cel.
Rozpoczęło się zwiedzanie ECS, pierwszego na świecie Muzeum Solidarności, z przewodnikami gdańskiego Koła Przewodników. Miejsca, w którym nie interpretuje się historii, miejsca, które operuje faktami, jest bezcennym źródłem wiedzy, uświadamia nam, że zmiany, które rozpoczęły się w Polsce, w Gdańsku spowodowały przeobrażenie w całym Bloku Wschodnim.
Emocje, jakie wyzwoliło Centrum w naszych koleżankach i kolegach były wielkie. Trudno czasami sobie wyobrazić, że podczas zwiedzania jakiegoś muzeum można mieć łzy w oczach. To miejsce wyzwala w nas wyjątkowe emocje.
W ciszy i skupieniu wróciliśmy do Sali konferencyjnej na oficjalne zakończenie Zlotu przez Barbarę Ząbczyk-Chmielewską - Przewodniczącą Pomorskiej Federacji Przewodników i Stanisława Sikorę – Vice Prezesa ZG PTTK.
Dziękujemy naszej Przewodnickiej Rodzinie za chęć uczestniczenia w XIII Pomorskim Zlocie Przewodników PTTK. Dziękujemy za stworzenie wspaniałej, przyjacielskiej atmosfery, dyscyplinę, dobrą zabawę . Cieszymy się, że mogliśmy Wam pokazać nasze ponad 1000-letnie miasto z innej, tej nowoczesnej strony. Nasz Gdańsk, który potrafi połączyć ze sobą X-ty i XXI-szy wiek. Do zobaczenia Koleżanki i koledzy.
Elżbieta Żukowska