W dniach 15 – 17 kwietnia 2016 r. odbył się XX Ogólnopolski Nizinny Zlot Przewodników PTTK, na który na zaproszenie Koła Przewodników Terenowych w Giżycku przybyło 100 przewodników z całej Polski. Celem Zlotu było zapoznanie z walorami Mazur, ale również integracja środowiska przewodnickiego.
Przez trzy kolejne dni wzbudzając sensację, a czasami nawet wstrzymując ruch na ulicach miasta przewodnicy zapoznawali się z największymi atrakcjami Giżycka, a także z najbardziej urokliwymi zakątkami powiatu giżyckiego i sąsiednich miejscowości. Uroczyste rozpoczęcie imprezy odbyło się w odnowionej wozowni na Twierdzy Boyen, które swoją obecnością uświetnili burmistrz Giżycka – Wojciech Iwaszkiewicz, Wicestarosta – Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Wójt Gminy Giżycko – Marek Jasudowicz, Prezes Oddziału PTTK Wielkich Jezior Mazurskich – Jerzy Bielewski oraz Robert Kempa – Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej i Promocji.
Poznawanie Mazur przewodnicy rozpoczęli od zwiedzania Twierdzy Boyen, charakterystycznych miejsc w mieście takich jak np. most obrotowy, zamek, kościół ewangelicki, wieża ciśnień, a następnie rejsem po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Piątkowy wieczór przewodnicy podusmowali przy ognisku i piosence turystycznej. W sobotę podczas wycieczki autokarowej mieli okazję zobaczyć zabytkowy tartak w Wydminach, zagrodę pokazową żubrów w Wolisku, Stację Monitoringu Powietrza na Diablej Górze. Dr Jerzy Łapo w Muzeum Indian w Spytkowie wygłosił wykład w niestandardowy sposób wprowadzający do tematu wierzeń, zwyczajów oraz historii Mazur. Kontynuacją poznawania lokalnej historii był przejazd na Śluzy w Leśniewie oraz zwiedzanie Mamerek. Mimo tak intensywnego programu wycieczki dopisała frekwencja na kolacji integracyjnej przy muzyce. Koledzy, którzy jako pierwsi zgłosili swoje uczestnictwo w Zlocie otrzymali słodkie nagrody – miód z Diablej Góry w Puszczy Boreckiej. Inni mieli szansę wziąć udział w konkursach.
Ostatni dzień Zlotu rozpoczął się uroczystą mszą świętą, po której uczestnicy odwiedzili Muzeum Mazurskie w Owczarni oraz zamek w Rynie. Gościom dopisała nie tylko pogoda ducha, ale i doskonałe warunki atmosferyczne.
Uczestnicy Zlotu opuścili Giżycko z deklaracją powrotu na Mazury.
Przeprowadzenie takiej imprezy wymagało kilkumiesięcznego zaangażowania zespołu organizacyjnego w składzie: Małgorzata Świdzińska, Marcin Świdziński, Witosław Wyrobek, Krzysztof Zachwieja przy wsparciu innych członków Koła Przewodników Terenowych w Giżycku.
M.Ś./W.W.