Opisy fotogalerii

Spotkanie Przewodników „Ślask – Małopolska” 2016

Już po raz kolejny, jesienią, przewodnicy ze Śląska i Małopolski spotkali się na imprezie szkoleniowo-integracyjnej, tym razem na pograniczu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Obie grupy spotkały się na końcowym przystanku autobusowym w Radziechowach skąd pieszo wyruszyły trasą drogi krzyżowej na górę Matyskę (609 m n.p.m.) pod Krzyż Milenijny. Po drodze informacje i pamiątkowe fotki przy każdej z czternastu stacji, które powstały w latach 2001 – 2009 i są dziełem krakowianina, prof. Czesława Dźwigaja. Inicjatorem budowy Krzyża Milenijnego (1001 r.) i Golgoty Beskidzkiej był ks. prałat Stanisław Gawlik, proboszcz parafii radziechowskiej.

Po zejściu z góry przejazd do Ciśćca, gdzie oczekiwał na nas proboszcz parafii, ks. prałat Władysław Nowobilski, budowniczy kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego, zwanego „kościołem jednej nocy”. Ciekawa gawęda ks. prałata pozwoliła poznać fascynującą historię budowy kościoła od rana 5 listopada do rana 6 listopada 1971 r. mimo szykan i szeregu zakazów.

Następnie w Węgierskiej Górce przy schronie bojowym „Wędrowiec” spotkanie z pracownikiem naukowym Muzeum Miejskiego w Żywcu, panem Arturem Caputą. Najpierw szczegółowa informacja o przebiegu budowy schronów, o przebiegu obrony przed Niemcami w dniach 2 – 3 września 1939 r. drogi wzdłuż Soły w kierunku Żywca, a następnie zwiedzanie, znajdującego się w schronie „Wędrowiec”, Muzeum Czynu Zbrojnego. I jeszcze piesze przejście do pozostałości schronów bojowych: „Waligóra”, „Włóczęga”, „Wąwóz” i „Wyrwidąb”.

W oczekiwaniu na spotkanie z wójtem Węgierskiej Górki zwiedzano promenadę nad Sołą i tzw. Aleję Zbójników, gdzie obejrzeć można wyrzeźbione postacie zbójników pochodzących z Żywiecczyzny (efekt pleneru rzeźbiarskiego). Spotkanie z wójtem gminy, panem Piotrem Tyrlikiem, odbyło się w pensjonacie „Irys”. Uczestniczy zostali poinformowani przez wójta o bazie i atrakcjach turystycznych poszczególnych miejscowości gminy, a kol. Tadeusz Gołuch opowiedział o powstawaniu i przebiegu Szlaku Papieskiego na terenie gminy.

Po smacznym obiedzie, spożytym w pensjonacie, nastąpiło krótkie podsumowanie imprezy. Dokonali go: Stanisław Kawęcki – kierujący grupą śląską, Edward Fietko – kierujący grupą krakowską oraz Rafał Sanetra – Prezes Koła Przewodników PTTK w Żywcu. Za rok spotkanie na terenie Małopolski!

Stanisław Kawęcki

Spotkanie Przewodników „Ślask – Małopolska” 2016
Spotkanie Przewodników „Ślask – Małopolska Już po raz kolejny, jesienią, przewodnicy ze Śląska i Małopolski spotkali się na imprezie szkoleniowo-integracyjnej… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun