1 października 2016 roku odbyło się szkolenie którego adresatem byli głównie przewodnicy terenowi i miejscy PTTK. Organizatorem szkolenia było Koło Przewodników Oddziału PTTK Mikołów i mógł w nim uczestniczyć każdy chętny za uiszczeniem symbolicznej opłaty. Obejmowało ono przyswojenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej poprzez zwiedzenie unikatowych obiektów na terenie pobliskich Łazisk Górnych jak: 1/ osiedla patronackiego dawnych zakładów Elektro 2/ Muzeum Energetyki 3/ dawnej zabudowy KWK Bolesław Śmiały 4/ Izby Tradycji i budynku dyrekcji KWK Bolesław Śmiały 5/ wejście na hałdę "Skalny"
Należy nadmienić że Muzeum Energetyki jest obiektem znajdującym się na samochodowej trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego który powstał w 2006 roku i łączy 39 obiektów związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Odwiedzenie Muzeum Energetyki miało właśnie na celu popularyzację tegoż Szlaku.
Szkolenie rozpoczęło się spacerem wokół osiedla patronackiego dawnych zakładów "Elektro" oraz zwiedzeniem Muzeum Energetyki w Łaziskach, które zakończono "na słodko". Następnie grupa udała się na teren KWK Bolesław Śmiały gdzie po przejściu przez teren zakładu oraz oglądnięciu kopalnianej cechowni zwiedzono mieszczącą się również w budynku dyrekcji Izbę Tradycji. Zwiedzenie wyżej wymienionych obiektów było dla uczestniczących swego rodzaju podróżą w czasie szczególnie ze względu na "magiczność" oraz wytwarzany nastrój – panująca dusza miejsca. Była to też doskonała lekcja historii.
Na zakończenie grupa udała się na szczyt hałdy odpadów pokopalnianych „Skalny” skąd roztacza się piękna, rozległa panorama całej okolicy sięgająca gór. Hałda ta ma wysokość względną 92 m (bezwzględną – 389 m n.p.m.) i zajmuje powierzchnię 30 ha. Wagę zgromadzonego w niej materiału skalnego szacuje się na 17mln ton. Jest jedną z największych w Europie.
Zdjęcia: Andrzej Fijałkowski i autor.
Mariusz Dmetrecki