Opisy fotogalerii

Zamknięcie przewodnickiego sezonu turystycznego 2016 w województwie warmińsko-mazurskim

W dniu 15 października 2016 r. po raz trzeci warmińsko-mazurscy przewodnicy spotkali się na wspólnym zakończeniu sezonu przewodnickiego 2016, zorganizowanym przez Samorząd Przewodnicki PTTK województwa warmińsko-mazurskiego. Organizatorami tym razem byli przewodnicy z Koła Przewodników Terenowych przy Oddziale PTTK w Kętrzynie. Do Kętrzyna przybyli przewodnicy PTTK z kół przewodnickich z Elbląga, Giżycka i Olsztyna, oraz przewodnicy niezrzeszeni w Oddziałach PTTK.

Spotkanie warmińsko-mazurskich przewodników rozpoczęła prelekcja Jarosława Gresika z Koła Przewodników w Olsztynie, dotycząca postaci Wojciecha Kętrzyńskiego, patrona miasta nad Gubrem. Następnie przewodnicy udali się do Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, mieszczącego się w krzyżackim zamku. Kętrzyńskie muzeum przechowuje w swoich zbiorach eksponaty uratowane od zagłady z terenu powiatu kętrzyńskiego. Muzeum słynie z kolekcji chorągwi pogrzebowych magnatów pruskich, w tym jedynej zachowanej chorągwi dziecięcej, uszytej z okazji pogrzebu trzyletniego Botho zu Eulenburga. Następnie Andrzej Sobczak omówił dzieje, architekturę i wyposażenie bazyliki kolegiackiej św. Jerzego, głównej świątyni katolickiej Kętrzyna. Przewodnicy zwiedzili również małą wystawę na kościelnej emporze. Następnym punktem zwiedzania był kościół ewangelicko-augsburski, gdzie zostaliśmy podjęci przez proboszcza parafii ks. Paweł Hause. Rzadko odwiedzane w Kętrzynie wnętrze kościoła zrobiło niemniejsze wrażenie niż zabytkowy dzwon w przykościelnym ogródku, przeniesiony na to miejsce ze Bezławek. Warto było sobie odświeżyć wiadomości o duchowości luterańskiej przed jubileuszem 500-lecia tego wyznania, który będziemy obchodzić w przyszłym roku. Wizytę w Kętrzynie zakończył objazd miasta z opowieścią Jagody Filipczuk.

Terenową część spotkania przewodników rozpoczął przejazd do Parczu, gdzie od 2009 r. istnieje Park Miniatur Warmii i Mazur, noszący obecnie nazwę Mazurolandia. Przez ostatnie lata Mazurolandia stała się właściwie parkiem rozrywki, którego miniatury z regionu są jedynie częścią całego założenia. Największym zainteresowaniem cieszył się namiot, poświęcony pamiątkom z pobliskiego Wilczego Szańca i słynnej operacji Walkiria. Dzieje III Rzeszy niezmiennie przyciągają miłośników historii, a jej nieodkryte tajemnice jak Złoty Pociąg, Bursztynowa Komnata czy Tajna Broń wciąż są w cenie.

Na koniec tego wyjątkowo zimnego, październikowego dnia, okraszonego przenikliwym, lodowatym wiatrem, przewodnicy dotarli do Owczarni. Tam właśnie kętrzyńscy przewodnicy Gabriela i Aleksander Puszko prowadzą Muzeum Mazurskie. Gospodarze opowiedzieli o swoich zbiorach, oprowadzając po wnętrzach zabytkowej mazurskiej chałupy. Po całym dniu wrażeń przyszedł w końcu czas na obiad i podziękowania dla gospodarzy. Rozgrzani ciepłym posiłkiem przewodnicy spontanicznie zaczęli przy muzyce świętować imieniny Jadwigi Korowaj z Koła w Kętrzynie, dzięki czemu wspólne jesienne spotkanie zostało dodatkowo okraszone tańcami.

Jak się bawiliśmy w Kętrzynie i okolicach dokumentowała zdjęciami Joanna Mariuk z Olsztyna, dzięki niej możemy się podzielić także fotografiami z tego wydarzenia.

Następne wspólne spotkanie przewodników warmińsko-mazurskich będzie miało miejsce 25 marca 2017 r., na wspólnym otwarciu sezonu turystycznego 2017 w Giżycku

Andrzej Bobrowicz
Przewodniczący Samorządu Przewodnickiego PTTK
województwa warmińsko-mazurskiego

Zamknięcie przewodnickiego sezonu turystycznego 2016 w województwie warmińsko-mazurskim
Zamknięcie przewodnickiego sezonu turystycznego 2016 w województwie warmińsko-mazurskim W dniu 15 października 2016 r. po raz trzeci warmińsko-mazurscy przewodnicy spotkali się na wspólnym zakończeniu… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun